Pojišťovny » UniCredit Bank společně s EGAP poskytla společnosti PhosAgro odběratelský úvěr v objemu 73,4 milionu

UniCredit Bank společně s EGAP poskytla společnosti PhosAgro odběratelský úvěr v objemu 73,4 milionu

10.11.2015, Pojišťovny, EGAP

UniCredit Bank společně s EGAP poskytla společnosti PhosAgro odběratelský úvěr v objemu 73,4 milionu

Čerepovec společně s EGAP uzavřely smlouvu o poskytnutí dlouhodobého exportního odběratelského úvěru v celkové výši 73,4 milionu eur (více než 2 miliardy korun). Úvěr bude použit společností PhosAgro – Čerepovec na financování dovozu technologie pro výrobu granulované močoviny od tuzemského exportéra  CHEMOPROJECT NITROGEN a.s.

„Čeští exportéři jsou na ruském trhu stále aktivní zejména v oblastech strojírenství, metalurgie a chemického průmyslu, což potvrzuje i tato transakce. Jedná se o největší úvěr s podporou EGAP, který jsme kdy poskytli ruské společnosti. Silná pozice skupiny UniCredit na ruském trhu  hrála neméně  důležitou roli při realizaci tohoto financování, “ řekl Jiří Kunert, předseda představenstva UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia.


„UniCredit Bank v Rusku a PhosAgro jsou dlouholetí strategičtí partneři,“ uvedl Michail Alekseev, předseda představenstva AO UniCredit Bank v Rusku. „Máme zájem o dlouhodobou spolupráci s našimi korporátními klienty a snažíme se jim poskytovat ta  správné řešení, která jim umožní účinně dosáhnout jejich cílů i díky  mezinárodní přítomnosti UniCredit.“


V roce 2014  byl podepsán kontrakt mezi tuzemskou společností CHEMOPROJECT NITROGEN a.s., jako vývozcem a společností AO PhosAgro – Čerepovec, Rusko jako zákazníkem na projektování, kompletní dodávky zařízení a uvedení do provozu jednotky na výrobu močoviny, včetně jednotky granulace s kapacitou 1 500 tun denně. Stavbu a montáž si zajišťuje zákazník samostatně. Hodnota kontraktu přesahuje 2,3 mld. Kč a projekt by měl být dokončen v roce 2017. Dodací lhůty i kvality celého projektu jsou zajišťovány zkušenými experty společnosti CHEMOPROJECT NITROGEN a.s.


Zákazník do dnešního dne již obdržel tak zvaný process design package, basic design, potvrzení o objednání klíčových dodávek, apod. V současné době je zpracováván prováděcí projekt. Hmotné dodávky budou zahájeny počátkem roku 2016.


Společnost PhosAgro je největším evropským a třetím světovým výrobcem dusíkatých hnojiv, která dodává svou produkci do 100 zemí. PhosAgro je jeden z klíčových klientů AO UniCredit Bank v Rusku, což významně přispělo k uzavření této transakce. UniCredit strukturovala financování formou potvrzených akreditivů s kombinací post-financování a následným refinancováním dlouhodobým úvěrem. UniCredit Bank v Rusku byla také v roli Passport agenta. Nedílnou součástí transakce je i vystavení akontační záruky. Tato struktura financování zajistí investorovi rozložení splácení úvěru podle jeho cash-flow modelu.


Exportní odběratelský úvěr je pojištěn Exportní garanční a pojišťovací společností („EGAP“). Tento úvěr se řadí mezi největší pojištěné v letošním roce v České republice.
Podle úvěrové pojišťovny EGAP tento případ splňuje  pravidla, která pro obchodování s Ruskem nastavila.  „V posledním roce došlo k  útlumu českého exportu do Ruska, EGAP ale vždy deklaroval, že nadále pokračuje v pojišťování exportu zařízení s vysokou přidanou hodnotou, i když s velkou obezřetností po devalvaci rublu.  Nové obchody musejí  mít přiměřené riziko a z tohoto pohledu jak zkušený tuzemský exportér, tak i investor splňují základní kritéria pro pojištění. Společnost PhosAgro je lídr na globálním trhu s hnojivy, subjekt s mezinárodním ratingem a s významnými příjmy v zahraniční měně,“ zdůraznil generální ředitel EGAP Jan Procházka.

Andrey Guryev, generální ředitel PhosAgro řekl: „Po obdržení syndikovaného úvěru ve výši 440,6 milionů amerických dolarů od společnosti JBIC na financování výstavby naší nové linky na výrobu 760 tisíc tun amoniaku ročně, se společnost PhosAgro dohodla na uzavření 12letého odběratelského úvěru od UniCredit s krytím EGAP s úrokovou sazbou pod 3%.“


„V prostředí omezeného přístupu k dlouhodobému  financování, společnost PhosAgro znovu prokázala, že má prvotřídní finanční předpoklady pro čerpání úvěru. Chtěl bych poděkovat našim českým kolegům za tuto produktivní spolupráci.“

Zdroj: EGAP

Facebook Twitter

Související články

18.09.2015EGAP zatím letos pojistil zakázky do Ruska za pět miliard korun
20.07.2015Exportní pojišťovna EGAP vydá dluhopisy, aby ustála Solvency II
08.07.2015Írán chce opět obchodovat s ČR. Začal splácet dluh pojišťovně EGAP.

Komentáře

PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.