Pojišťovny » Tiskové zprávy » Zemědělcům letos na jaře škodilo hlavně krupobití

Zemědělcům letos na jaře škodilo hlavně krupobití

29.5.2014, Tiskové zprávy, Česká pojišťovna

Zemědělcům letos na jaře škodilo hlavně krupobití

Letošní zima a jaro naštěstí nepřinesly zemědělcům tak extrémně vysoké škody, jako tomu bylo předloni. První čtyři měsíce roku 2014 byly specifické zejména množstvím škod, které způsobilo krupobití a také dřívějším příchodem jarních mrazíků. Naopak mírné zimní teploty plodiny de facto nijak neohrozily.

Letošní rok zatím naštěstí nepřinesl dramatické události, které by měly devastující vliv na porosty zemědělských plodin v České republice. Rozsahem poškozených plodin sice období od 1. ledna do 12. května 2014 překonává loňský rok, zdaleka však nedosahuje rekordních 70 milionů korun z roku 2012.

„V současné době máme hlášeny škody na 13 tisíci hektarech zemědělské půdy v  očekávaném objemu přibližně 52 milionů korun,“ říká Alena Stiborová, ředitelka útvaru zemědělského pojištění České pojišťovny a dodává: „Zemědělci se na nás nejčastěji obraceli se škodami po krupobití. Jde o poměrně neobvyklý jev, protože s krupobitími takového rozsahu se pravidelně setkáváme spíše až v pozdějších obdobích, kdy působí devastující škody na již zralé úrodě.“ Škody z krupobití jsou aktuálně odhadovány na téměř 25 milionů korun.

Mrazy letos způsobily minimální újmy na porostech vinné révy, škodily však na ovoci. „Postiženo bylo přes tisíc hektarů především sadů s jabloněmi a také většina jahodových plantáží. Škody zde předběžně odhadujeme na dvacet milionů korun,“ vypočítává Alena Stiborová. Hlavně u jabloní je předpoklad, že se rozsahem nejedná o enormní poškození, které by mělo mít zásadní vliv na letošní sklizeň. Jarní mrazy však ještě mohou přijít, v rekordním roce 2012 se například objevily i ve druhé polovině května.

Výrazně nižší je letos počet škod tzv. vyzimováním. Průběh letošní mírné zimy totiž umožnil, až na ojedinělé případy, porostům ozimých plodin dobře přezimovat. I zasažení plísní sněžnou bylo minimální. Registrováno tak bylo poškození pouze na cca 1100 ha těchto plodin, což představuje nejnižší číslo za poslední roky (v roce 2013 šlo o 1370 hektarů a v roce 2012 o 21 tisíc hektarů).

Česká pojišťovna

Zdroj: Česká pojišťovna

Facebook Twitter

Související články

15.06.2010Pojištění zemědělci mají místo pšenice kapry
01.07.2008ČP: Zemědělské škody po bouřce dosahuji 120 milionů korun
10.09.2009Zemědělské škody klientů ČP jsou nejhorší za dvacet let
27.07.2009Česká pojišťovna po čtvrteční bouřce eviduje škody za 20 miliónů

Komentáře

adresář
PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.