Pojišťovny » Tiskové zprávy » Zemědělcům letos na jaře škodilo hlavně krupobití

Zemědělcům letos na jaře škodilo hlavně krupobití

29.5.2014, Tiskové zprávy, Česká pojišťovna

Zemědělcům letos na jaře škodilo hlavně krupobití

Letošní zima a jaro naštěstí nepřinesly zemědělcům tak extrémně vysoké škody, jako tomu bylo předloni. První čtyři měsíce roku 2014 byly specifické zejména množstvím škod, které způsobilo krupobití a také dřívějším příchodem jarních mrazíků. Naopak mírné zimní teploty plodiny de facto nijak neohrozily.

Letošní rok zatím naštěstí nepřinesl dramatické události, které by měly devastující vliv na porosty zemědělských plodin v České republice. Rozsahem poškozených plodin sice období od 1. ledna do 12. května 2014 překonává loňský rok, zdaleka však nedosahuje rekordních 70 milionů korun z roku 2012.

„V současné době máme hlášeny škody na 13 tisíci hektarech zemědělské půdy v  očekávaném objemu přibližně 52 milionů korun,“ říká Alena Stiborová, ředitelka útvaru zemědělského pojištění České pojišťovny a dodává: „Zemědělci se na nás nejčastěji obraceli se škodami po krupobití. Jde o poměrně neobvyklý jev, protože s krupobitími takového rozsahu se pravidelně setkáváme spíše až v pozdějších obdobích, kdy působí devastující škody na již zralé úrodě.“ Škody z krupobití jsou aktuálně odhadovány na téměř 25 milionů korun.

Mrazy letos způsobily minimální újmy na porostech vinné révy, škodily však na ovoci. „Postiženo bylo přes tisíc hektarů především sadů s jabloněmi a také většina jahodových plantáží. Škody zde předběžně odhadujeme na dvacet milionů korun,“ vypočítává Alena Stiborová. Hlavně u jabloní je předpoklad, že se rozsahem nejedná o enormní poškození, které by mělo mít zásadní vliv na letošní sklizeň. Jarní mrazy však ještě mohou přijít, v rekordním roce 2012 se například objevily i ve druhé polovině května.

Výrazně nižší je letos počet škod tzv. vyzimováním. Průběh letošní mírné zimy totiž umožnil, až na ojedinělé případy, porostům ozimých plodin dobře přezimovat. I zasažení plísní sněžnou bylo minimální. Registrováno tak bylo poškození pouze na cca 1100 ha těchto plodin, což představuje nejnižší číslo za poslední roky (v roce 2013 šlo o 1370 hektarů a v roce 2012 o 21 tisíc hektarů).

Česká pojišťovna

Zdroj: Česká pojišťovna

Facebook Twitter

Související články

15.06.2010Pojištění zemědělci mají místo pšenice kapry
01.07.2008ČP: Zemědělské škody po bouřce dosahuji 120 milionů korun
10.09.2009Zemědělské škody klientů ČP jsou nejhorší za dvacet let
27.07.2009Česká pojišťovna po čtvrteční bouřce eviduje škody za 20 miliónů

Komentáře

PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.