Pojišťovny » Tiskové zprávy » Většina Čechů přiznává svoji právní negramotnost

Většina Čechů přiznává svoji právní negramotnost

16.6.2015, Tiskové zprávy, D.A.S

Většina Čechů přiznává svoji právní negramotnost

Více jak tři pětiny domácí populace připouštějí, že v českém právu nemají dostatečné znalosti, nadpoloviční většina dokonce přiznává svoji právní negramotnost a více než dvě třetiny veřejnosti nejsou schopny hájit svá práva. Ukázal to průzkum veřejného mínění společnosti SANEP na téma Právní gramotnost českých občanů. U společnosti SANEP ho nechala zpracovat pojišťovna právní ochrany D.A.S., která působí na českém trhu už 20 let a zajišťuje klientům komplexní právní servis. Každý rok řeší prostřednictvím desítek právníků a řady českých i zahraničních advokátních kanceláří tisíce právních případů.

„Největší obavy mají lidé z nevymahatelnosti práva, z dlouhodobého soudního procesu s nejistým výsledkem a z nákladů na právní služby. Téměř polovina veřejnosti upustila od případného soudního sporu, protože mají strach z nákladů na právní služby. Pouze 16,5 procent ví, že mohou v České republice využít služeb společností poskytujících právní ochranu a to už od sto korun měsíčně,“ přiblížila výsledky průzkumu Jitka Chizzola, generální ředitelka D.A.S. pro ČR.

Graf D.A.S

Průzkum, kterého se účastnilo přes 25,5 tisíce respondentů, ukázal, že 61,5 % dotázaných nemá o českém právu dostatečné znalosti. Obecnou právní gramotnost připustilo pouze 7,3 %, naopak svoji právní negramotnost přiznala více než polovina (52,4 %). Téměř 68 procent dotázaných pak přiznalo, že svá práva nejsou schopni na základě svých znalostí obhájit. 

Za dvacet let svého působení na trhu řešila společnost D.A.S. téměř 120 tisíc pojistných případů s 85 procentní úspěšností, kdy ušetřila klientům skoro 600 milionů korun. V 25 procentech se jednalo o smluvní spory, 23 procent tvořily přestupky, o procento méně pak občanskoprávní nároky na náhradu škody. Dále pak pracovní a pojistné spory, ale i nájemní, sousedské či vlastnické.

D.A.S. jako jediná specializovaná pojišťovna svého druhu v České republice nabízí výjimečnou službu, která klientům zajišťuje komplexní právní servis bez vynaložení dalších peněz – pojištění právní ochrany. „Tato služba vám ušetří čas, peníze a především nervy. V případě právních problémů, které se mohou týkat jakékoli oblasti soukromého či podnikatelského života, máte sjednánu službu, která vám zajistí kompletní právní servis - telefonickou právní poradu, advokáta, zastupování v soudním řízení. Výdaje spojené s těmito službami za vás zaplatíme až do výše jednoho milionu korun,“ řekla Jitka Chizzola.

Společnost má podle jejích dalších slov advokáty všude, klient si může vybrat svého a to nejen v rámci ČR, ale v celé Evropské Unii. „Pojištění právní ochrany je v rámci EU velmi podporováno, protože šetří čas i peníze všem zúčastněným stranám. Stejně tak tzv. MEDIACE, která spočívá v řešení sporu mimosoudní cestou. Například v Itálii je mediace už uzákoněna, tedy u méně významných kauz, které nutně nemusí podléhat soudu, je mediace povinná. My tuto službu zavedeme v průběhu letošního roku.“

Zdroj: D.A.S

Facebook Twitter

Související články

04.02.2014Pojišťovnictví v roce 2014: D.A.S
21.05.2012D.A.S.: Pojištění právní ochrany pomůže i zahrádkářům
17.05.2012D.A.S. byla oceněna v anketě Pojišťovna roku 2011
10.04.2012D.A.S. radí, kdy má zaměstnanec nárok na pracovní volno
21.02.2012D.A.S.: Jak pomůže právník při vyšetřování dopravní nehody?

Komentáře

PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.