Pojišťovny » Tiskové zprávy » Nemoci z klimatizace komplikují letní dovolené

Nemoci z klimatizace komplikují letní dovolené

23.7.2014, Tiskové zprávy, Česká pojišťovna

Nemoci z klimatizace komplikují letní dovolené

Vytouženou pohodu letní dovolené strávené v teplých krajích českým turistům paradoxně velmi často komplikuje zima. Řeč je o klimatizaci, která cestovatele provází do dovolenkových destinací a je také běžnou výbavou hotelových pokojů či restaurací. Česká pojišťovna ročně řeší více než sedm stovek případů z cestovního pojištění, kdy klientům dovolenou znepříjemní infekce dýchacích cest či jiné ORL problémy. Desítky klientů pak musí dokonce v zahraničí vyhledat lékařskou pomoc.

Klimatizace již dnes představuje běžnou součást života lidí – zejména pak v zemích blíže k rovníku. Pro Středoevropany ale stále může být zvláště na dovolené zdrojem nepříjemných zážitků a rozčarování.

„Zdravotní komplikace související s používáním klimatizace zaujímají přibližně 20% podíl z celkového počtu pojistných událostí cestovního pojištění hlášených během letní sezóny,“ uvádí Jakub Nožička, ředitel Útvaru neživotního pojištění České pojišťovny.

Klimatizace velmi často nechladí, ale mrazí

„Rozdíly mezi venkovní teplotou a teplotou v místnosti se v některých případech blíží i 20°C. To je rozdíl, který i dospělý zdravý organizmus velmi obtížně kompenzuje,“ popisuje Jana Ježková, lékařka asistenční služby České pojišťovny. Podle jejích slov takový šok znamená enormní zátěž zejména pro děti a pro starší a jinak oslabené osoby. V případě centrálních klimatizací je potom dalším negativním faktorem klimatizace šíření respiračních infekcí.

Nadměrné či nesprávné používání klimatizace způsobuje celou řadu dalších zdravotních komplikací. „Vzduch v klimatizacích je sušší, dochází k vysychání sliznic dýchacích cest, které jsou poté náchylnější k infekci. Postiženými orgány jsou také oči, kde mohou v kombinaci s působením  vody z bazénu či větru vznikat záněty spojivek,“ upřesňuje Jana Ježková. Ledový vzduch puštěný na prohřáté tělo má za následek nejen rýmu, bolestí hlavy či hrdla, kašel, obtížné dýchání či horečku, ale může způsobit také svalové bolesti.

Ošetření zdravotních komplikací dýchacích cest (záněty nosohltanu, laryngitidy atd.) může v zahraničí představovat výdaje v řádech několika tisíc korun. Onemocníte-li v Egyptě, lékařské ošetření zánětu dýchacích cest vyjde na zhruba 3700 Kč, kolem 4000 Kč potom stojí návštěva lékaře v Řecku. „Výrazně dražší jsou náklady na podobnou léčbu v Turecku, není výjimkou, že mohou dosahovat až 10 000 korun,“ vypočítává Jakub Nožička. Jen během loňské letní sezóny vyhledalo lékařskou pomoc v souvislosti s potížemi dýchacích cest a infekcemi ORL celkem 772 klientů ČP, rok před tím to bylo dokonce přes tisíc Čechů. Zhruba tři desítky klientů pak musely být s těmito potížemi dokonce hospitalizovány.

Fakta a rady k používání klimatizace

 • Nejčastěji se komplikace spojené s klimatizací týkají dětí a mladistvých do 15 let věku
 • Vzduch z klimatizace vysušuje sliznice, které jsou následně více náchylné k infekcím
 • Klimatizace způsobuje zdravotní komplikace u očí, uší, časté jsou bolesti hlavy a svalů
 • Ošetření a léčba nemocí dýchacích cest se mohou v zahraničí vyšplhat na částky v řádech tisíců korun
 • V případech hospitalizace lidí s těžkým plicním onemocněním včetně návratu do vlasti mohou náklady dosáhnout až stovek tisíc korun
 • Klimatizaci užívejte střídmě, využívejte spíše větráky
 • Rozdíl mezi teplotou v klimatizované místnosti a vnější teplotou by měl být maximálně 5°C
 • Nezapomeňte si na cesty na dovolenou přibalit teplejší svršky, během cesty se mohou hodit
  (ve vychlazených letištních halách, kabině letadla, v interiérech autobusů, v hotelových pokojích)
 • Nesměřujte proud chladného vzduchu přímo na oblast hlavy, zad či ramen
 • Při delším pobytu v klimatizované místnosti zvlhčujte sliznice nosu vodou ve spreji
 • Tělo okolní vysoké teplotě přizpůsobujte pitím spíše vlažných nápojů, pití velkého objemu studených nápojů lékaři nedoporučují
 • V případě zdravotních komplikací na dovolené v zahraničí kontaktuje svoji asistenční službu, která doporučí další postup, vč. vyhledání lékařského zařízení

Česká pojišťovna

Zdroj: Česká pojišťovna

Facebook Twitter

Související články

16.07.2014ČP odhalila v prvním pololetí letošního roku pojistné podvody za 244 milïonů korun
30.06.2014ČP představuje životní pojištění s názvem "Můj život"
25.06.2014Autem na dovolenou: Češi nezavrhují autoatlasy, proti únavě za volantem bojují také zpěvem
17.06.2014Úrazy nejčastěji ohrožují děti ve věku od dvanácti do čtrnácti let
12.06.2014Pátek třináctého: Pro ČP a její klienty běžný den, astrolog však varovně zdvihá prst
05.06.2014Česká pojišťovna zaregistrovala pojistnou událost s pořadovým číslem 5 000 000

Komentáře

PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.