Pojišťovny » Tiskové zprávy » Munich Re: Hospodářský rozmach znamená také větší růst pojistného trhu

Munich Re: Hospodářský rozmach znamená také větší růst pojistného trhu

22.5.2014, Tiskové zprávy, Munich Re

Munich Re: Hospodářský rozmach znamená také větší růst pojistného trhu

Zajišťovna Munich Re očekává letos reálný celkový růst pojistného základního pojištění - upravený o inflaci a měnové vlivy ve výši 2,8%  a 3,2% v roce 2015, což odpovídá nominálnímu růstu (vypočtené v eurech ) z 3,9% v roce 2014 na 4,6 % v roce 2015.

"Po třech letech relativně nízké míry růstu, se globální růst pojistného pomalu zvedne ještě jednou, a to díky hospodářskému oživení v průmyslových zemích, " řekl Michael Menhart, hlavní ekonom Munich Re. Nicméně, mnoho rozvíjejících se zemí v současné době zažívá ochlazení svých ekonomik. Růstové vyhlídky v Číně se uklidňují, ruská ekonomika trpí kvůli krizi na Ukrajině a země jako Brazílie a Indie se také potýkají s poměrně slabší hospodářskou dynamikou. To má také vliv na sektor pojišťovnictví .

V posledních letech sloužil dynamický růst v rozvíjejících se zemích jako rozhodující růstový aspekt globálního objemu pojistného, a to zejména v majetkovém a úrazovém pojištění. "V dlouhodobém horizontu však očekáváme, že rozvíjející se země budou i nadále důležité pro celý pojistný trh." řekl Menhart. V roce 2013 vykazovaly celosvětové trhy v reálných hodnotách umírněný růst o 2,1 %. Zatímco primární pojištění majetku a úrazového pojištění se zvýšilo o 2,8%, sektor životního pojištění vzrostl pouze o 1,8 %, a to kvůli množství jednorázových regulačních vlivů a zpomalení růstu v mnoha průmyslových zemích. Celkový růst v primárním pojištění vykazuje nárůst reálně o 2,8 % (nominální hodnota v eurech: 3,9 %) v roce 2014 a o 3,2 % (nominální hodnota: 4,6 %) v roce 2015. Tento vývoj je ovlivněn především silnějším růstem opět v životním pojištění. Analýza Munich Re odhaduje, že celosvětový pojistný trh poroste ve střednědobém horizontu stejným tempem jako globální ekonomika.

Prognóza Munich Re

Ekonomové zajišťovny Munich Re si myslí, že rozvíjející se země budou mít v roce 2020 mnohem větší váhu než nyní. Podíl v rozvíjejících se asijských zemí se v rámci celosvětových příjmů pojistného zvýší z 9 % z roku 2013 na 14 % v roce 2020. Čínský trh - s objemem pojistného ve výši zhruba 210 mld. eur v roce 2013 byl již čtvrtým největším primárním pojistným trhem – v roce 2020 se očekává více než dvojnásobek a stane se třetím největším trhem na světě. USA je stále největším pojistným trhem a jeho objem pojistného se v roce 2020 zvýší na více než 1,2 mld. eur. To umožní, aby se americký trh stal dvakrát tak velký jako druhý největší trh v Japonsku, a více než dva a půl krát větší než čínský trh. Podle analýzy bude mít USA do roku 2020 největší nárůst pojistného v majetkovém a úrazovém pojištění, naopak Čína bude mít podle prognózy navrch v oblasti životního pojištění.

Sektor zajištění bude také těžit z růstu základního pojištění. I přes současné cyklické cenové tlaky v sektoru nemovitostí a úrazového pojištění, které jsou omezením růstu pojistného, by do roku 2020 měl být průměrný růst v zajistných trzích v reálném vyjádření mírně nad 2% ročně (nominálně zhruba 4 % pa na bázi eura).

Munich Re

Zdroj: Munich Re

Facebook Twitter

Související články

05.02.2013Zisk Munich Re vzrostl více než čtyřnásobně
25.07.2008Zisk Munich Re klesl téměř na polovinu
05.02.2014Munich Re vykázala za rok 2013 překvapující zisk
02.06.2010Munich Re má otevřenou cestu na indický trh

Komentáře

PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.