Pojišťovny » Tiskové zprávy » Horská služba letos měla náročnou zimní sezónu

Horská služba letos měla náročnou zimní sezónu

14.4.2015, Tiskové zprávy, Slavia pojišťovna

Horská služba letos měla náročnou zimní sezónu

Náčelník Horské služby ČR Jiří Brožek hodnotí letošní zimu pozitivně, i když práce měla letos Horská služba více než v předchozích letech. Sezóna začala s malým zpožděním až na přelomu roku, ale díky dobrým sněhovým podmínkám byla letošní návštěvnost českých hor velice dobrá. S vysokým počtem turistů souvisí také více úrazů, u kterých horští záchranáři zasahují. Čím byla letošní zima ojedinělá? Určitě četnými pády lavin, které přinesly i smrtelné zranění a také častějším bezohledným chováním lyžařů na sjezdovkách.

Horská služba letos zasahovala u více než 6 600 případů. Nejvíce práce měli horští záchranáři v Krkonoších (6650 zásahů), naopak nejbezpečněji je, podle statistik Horské služby, v Beskydech (550 zásahů). K největšímu počtu zranění dochází na sjezdovkách, převládají poranění kloubů (2500), zhmožděniny (1855) a zlomeniny (1594).

Bohužel Horská služba letos zasahovala také u 17 smrtelných případů. K těm nejčastěji docházelo na sjezdových tratích, zabíjela však i lavina. V Krkonoších přišel o život mladý skialpinista, kterého sníh zavalil v Malé Studniční jámě. Od ledna 2010, kdy v Jeseníkách zasypala lavina pětatřicetiletého lyžaře, se jedná o další nešťastný případ. V této souvislosti Jiří Brožek zmiňuje, že během letošní zimy se opravdu velké množství turistů pohybovalo ve volném terénu. „Návštěvníci hor se často vydávají zcela mimo lyžařské trasy a bezpečné skialpinistické lokality. Tedy do míst, kde lyžaři nemají co dělat. Skialpinisté také často podceňují situace, kdy je vyhlášeno lavinové nebezpečí," vysvětluje Jiří Brožek.        

Pozitivní zprávou je, že bezpečnostní vybavení lyžařů se stále zlepšuje. Na sjezdovkách už převažují lyžaři, kteří používají přilby a často také chrániče páteře. „Žádné vybavení ale nenahradí zdravý rozum,“ doplňuje Jiří Brožek. A právě ohleduplnost a obezřetnost lyžařů na sjezdovkách často chybí.

Jeho slova potvrzuje také Lucie Ponertová ze Slavia pojišťovny: „Za letošní zimní sezónu nám o 30% vzrostl počet odškodnění vyplacených za škody, které si lyžaři vzájemně způsobili na sjezdovkách. Díky novému občanskému zákoníku výrazně vzrostl také objem odškodnění v rámci pojištění odpovědnosti, zejména v případě újmy na zdraví. Podle našich údajů na horách nejčastěji dochází ke škodám v situaci, kdy na sjezdovce jeden lyžař srazí druhého,“ uvádí Ponertová.     

A co teď čeká Horskou službu? „Rychlý přechod na letní provoz, protože jakmile sleze sníh, do hor nám najedou cyklisté a pěší turisté. Samozřejmě nás po zimní sezóně čeká i starost o technické prostředky, období školení, výcviků a také čerpání volna,“ doplňuje náčelník. A vzkazuje všem turistům, kteří se chystají do českých hor: „Přijeďte si odpočinout od běžných starostí i problémů a načerpat nové síly. Ale nezapomínejte při tom na svoji bezpečnost.“

Zdroj: Slavia pojišťovna

Facebook Twitter

Související články

06.02.2014Více než polovina Čechů jede na hory bez cestovního pojištění
15.12.2010ČPP: Na hory nejlépe se speciálním pojištěním zimních sportů
11.02.2015Pojišťovnictví v roce 2015: Slavia pojišťovna
21.01.2015Interaktivní poradci posílí on-line komunikaci Slavia pojišťovny
07.10.2014Slavia pojišťovna jako první představuje pojištění bezkrevní léčby širší veřejnosti
14.07.2014Slavia pojišťovna upravila povinné ručení tak, aby bylo spravedlivé pro každého řidiče

Komentáře

PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.