Pojišťovny » Tiskové zprávy » Čeští penzisté utratí nejvíce  za domácnost, energie, zahradu a domácí mazlíčky

Čeští penzisté utratí nejvíce  za domácnost, energie, zahradu a domácí mazlíčky

19.5.2015, Tiskové zprávy, Allianz

Čeští penzisté utratí nejvíce  za domácnost, energie, zahradu a domácí mazlíčky

Nábytek, dovolené, restaurace, boty, knihy. To jsou předměty, za které evropští důchodci utrácejí nejvíce. Ale jak kteří. Češi, podobně jako Slováci utratí největší část svého důchodu na provoz domácnosti. A přispívají na ni muži i ženy ze svých penzí téměř stejným dílem. Naše republika je totiž jednou z mála zemí EU, kde je průměrný rozdíl v důchodech mužů a žen relativně malý.

Z nejnovější studie skupiny Allianz, která se týká penzí, vyplývá, že ve 27 členských státech EU mají muži v průměru o 40 procent vyšší důchod než ženy. Například v mateřské zemi Allianz, v Německu, je rozdíl mezi pohlavími 44 % a největší disproporce v Lucembursku – až 47 %. Česká republika je ve vyrovnanosti důchodů na opačném pólu s rozdílem 13 %. Mezi všemi sledovanými zeměmi je nejnižší rozdíl v důchodech mužů a žen v Estonsku, kde jsou důchody obou pohlaví téměř vyrovnané a u našich nejbližších sousedů - na Slovensku, kde muži berou o pouhých 8 % více, než ženy.

Podobně jako rozdíly ve výši důchodů jsou v České republice malé, postupně se vyrovnávají i příspěvky na penzijní připojištění mužů a žen. Například v našem největším transformovaném fondu si ženy měsíčně spoří v průměru 600 Kč měsíčně, u mužů je to jen o 8 % více - 650 Kč,“ uvádí Martin Podávka, ředitel životního pojištění a penzijního připojištění Allianz pojišťovny.

A za co své důchody penzisté napříč Evropou nejčastěji utrácejí?

Britští důchodci se cítí ve svých domech zřejmě velmi dobře a ctí heslo Můj dům, můj hrad. V porovnání se sousedy z jiných evropských zemí totiž utrácejí nejvíc peněz za nábytek a spotřební zboží do domácnosti. Jejich vrstevníci v Černé Hoře nebo v Makedonii si naopak potrpí hlavně na boty a Finové s Němci upřednostňují nákup knih a časopisů. Za alkohol nejvíce peněz utratí Dánové a Britové, za tabákové výrobky pak Turci a Rumuni. V restauračních zařízeních a za catering největší část svého důchodu utratí Řekové a Portugalci. Zatímco Rakušané a Němci si dopřávají dovolené, Francouzi a penzisté z Malty největší část svého důchodu věnují na osobní péči. Ve výdajích na pojištění suverénně vedou Nizozemci, o druhé a třetí místo se dělí senioři z Francie a Německa. Na dopravu, benzín a opravy a údržbu svých automobilů zase vydají největší částky Norové a Finové.

A co čeští senioři?

Ti podobně jako slovenští dávají nejvíce peněz každý měsíc na domácnost, zejména poplatky za vodu, elektřinu, plyn. Nemalou část důchodu věnují stejně jako Rakušané nebo Švédové na zahradní mechanizaci a nejrůznější pěstitelské potřeby. Jsou také milovníci domácích mazlíčků, kterým každý měsíc dávají třetí největší částku z 27 sledovaných zemí za své pejsky a kočky. Více své čtyřnohé kamarády hýčkají už jen Britové a Švédové. Další nezanedbatelnou částku zaplatí za telefony, internet, rozhlas, televizi, či satelitní příjem. Naopak nejméně tuzemští penzisté utrácejí za dovolené, restaurace a kulturu.  

Graf_rozdilu_duchodu

Skupina Allianz do studie přidala šest bodů, kterými si budoucí důchodci mohou pomoci k zabezpečení lepší finanční budoucnosti.

  1. Vést si evidenci svých financí, schraňovat si mzdové výkazy, nebo výplatní pásky, nájemní smlouvy, pravidelně porovnávat příjmy a výdaje, sledovat jejich výkyvy a zkusit spočítat sumy, které se měsíčně dají ušetřit. 
  1. Pojistit si svoji práceschopnost. Práce je základem pravidelného příjmu. Jeho výpadek může kompenzovat například životní pojištění. 
  1. Pravidelně spořit. Za každých okolností mít vždy finanční rezervu jako jistotu v každé životní situaci. Úspory by měly být celoživotním „programem“ a v závislosti na aktuální životní situaci jej upravovat. 
  1. Zabezpečit si rezervu na případnou dlouhodobou péči. 
  1. Začít si šetřit hned. Platí, že čím dříve začneme, tím více máme šanci ušetřit. Část výplaty by vždy, již v mladém věku, měla jít na důchodové spoření. A pokud ideální dobu k nástupu spoření zmeškáte, měli byste si odkládat vyšší částky. Ekonomové doporučují ukládat si 4 % platu na začátku svého pracovního života a postupně tuto částku zvyšovat až do výše 10 %. 
  1. Poslední rada se týká žen, které se obecně v otázce finančních témat cítí méně bezpečně, než muži. Proto by měly raději vyhledat konzultaci kvalitního finančního poradce.


Podle studie Allianz mají Češi celkem dobře „našlápnuto“ k lepším možnostem spoření na stáří. Alespoň podle úrovně dosaženého vzdělání a díky tomu k vyšším příjmům. Mladí lidé jsou dnes vzdělanější než dřív, v České republice má ve věku 20 – 25 let vyšší středoškolské anebo vysokoškolské vzdělání 77,7 % žen a čeští muži jsou v tabulce vzdělanostní úrovně dokonce na prvním místě mezi všemi zkoumanými zeměmi. Ve věku 20 až 25 let má u nás 82,5 % mužů maturitní vysvědčení, nebo vysokoškolský diplom. Díky tomu patříme na špičku nejvzdělanějších zemí Evropy.

Zdroj: Allianz

Facebook Twitter

Související články

11.05.2015Marketing v Allianz povede Michaela Vrátná
07.05.2015Nepozornost při parkování stojí téměř za polovinou nehod a toto číslo stále roste, zjistila Allianz
21.04.2015Může být povinné ručení levnější než dálniční známka nebo plná nádrž? V Allianz ano!
13.04.2015Josef Lukášek se stal členem představenstva Allianz pojišťovny
07.04.2015Klienti Allianz ušetřili za volání přes 2,5 milionu korun
01.04.2015Allianz nabízí pojištění „zlomeného srdce“
30.03.2015Germanwings a Allianz může přijít odškodnění z havárie Airbasu A320 až na půl miliardy korun

Komentáře

PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.