Pojišťovny » Po forenzním auditu VZP, byli odvoláni další zaměstnanci

Po forenzním auditu VZP, byli odvoláni další zaměstnanci

9.3.2016, Pojišťovny, Lidovky.cz

Po forenzním auditu VZP, byli odvoláni další zaměstnanci

Výsledky forenzního auditu IT zakázek zapříčinily ukončení výkonu funkce náměstkyně pro ekonomický úsek Markétě Slavíkové a hlavnímu analytikovi Tomášovi Červinkovi, jehož pozice byla celkově zrušena. Podle mluvčího VZP, Oldřicha Tichého, audit nepotvrdil porušení zákona, ale jednoznačně nevyvrátil potencionální možnost střetu zájmů.

Loni na začátku října, se ředitel pojišťovny VZP, Zdeněk Kabátek, rozhodl nařídit rozsáhlou interní kontrolu, zaměřenou na zadávání zakázek IT. Důvodem bylo upozornění reportéra Českého rozhlasu, Janem Kroupou, že by někteří zaměstnanci pojišťovny, mohli být ve střetu zájmů.

Na základě vyšetřování ředitel už loni v říjnu odvolal tři manažery IT v reakci na informaci, že jim firma Hewlett-Packard (HP) platila zájezdy do rakouských Alp. Letos v lednu bylo dalších pět zaměstnanců odstaveno z funkce poté, co interní kontrola pochybnosti o možném střetu zájmů nevyvrátila.

Výrobce výpočetní techniky dostával od pojišťovny část zakázek bez veřejné soutěže. Ředitel Zdeněk Kabátek dal proto provést mimořádný audit IT zakázek od roku 2006.

„Celkem externí forenzní audit prověřoval pochyby týkající se sedmi stávajících zaměstnanců VZP. U ostatních nebyly shledány důvody pro další opatření pracovně-právního charakteru. Všem už dříve ředitel VZP uložil finanční postih, a to až ve výši řádově desítek tisíc korun,“ uvedl Tichý k odvolání dvou vrcholových pracovníků. Připomněl, že Kabátek se stal ředitelem VZP v prosinci 2012, což znamená, že pochybnosti týkající se onoho střetu zájmů, spadají prakticky do kompetence výhradně do období ředitele před Kabátkem.

Prověřovací činnost se týkala především zaměstnanců, kteří se účastnili projektu „Vrcholová řešení“ pořádaného společností Hewlett-Packard v letech 2010 – 2013. Dle informací Českého rozhlasu, někteří manažeři VZP vyjížděli za peníze HP do Alp nejméně od roku 2009. Poslední písemně doložený „výlet“ byl v roce 2013.

Zdeněk Kabátek společnost HP písemně vyzval, aby takové aktivity ve vztahu k zaměstnancům VZP ukončila. „Jakékoli nabízení individuálních výhod, které nejsou stanoveny ve smlouvě, považujeme za pokus o ovlivňování našich zaměstnanců,“ napsal. Ředitel dále žádal informace, kteří zaměstnanci, kdy a kde se těchto událostí účastnili. Tichý uvedl, že na otázky dodnes nedostal konkrétní věcnou odpověď.


Čtěte také: Radiožurnál upozornil na podezření z korupce ve VZP [aktualizováno]


 

Za posledních 8 let, tedy od roku 2008, získala společnost Hewlett-Packard od VZP zakázky zhruba za 3 miliardy korun. Většina z nich byla zadána bez otevřené soutěže formou tzv. jednacího řízení bez uveřejnění.

„Na IT zakázky v jednacím řízení bez uveřejnění vyžaduje současné vedení odborný či znalecký posudek, který odůvodní oprávněnost. A to přesto, že zákon o veřejných zakázkách to neukládá,“ řekl Tichý.

VZP podle něj využívá jednacího řízení bez uveřejnění pro IT zakázky méně, než třeba ministerstva, která ho podle NKÚ využijí v 62 % zakázek, u VZP činil podíl těchto zakázek 58 % v letech 2009 – 2015.

Zejména v posledních letech se projevuje trend omezování závislosti na společnosti Hewlett-Packard, zatímco v roce 2009 bylo s ní uzavřeno 40 smluv, v roce 2013 deset smluv a loni jen osm smluv,“ shrnul mluvčí.

HP přitom čelil podezření z možné korupce v Polsku a Rusku. Podle informací Radiožurnálu, jeho bývalí manažeři využívali uplácení, aby získali lepší zakázky na dodávky pro stát.

Zdroj: Lidovky.cz

Facebook Twitter

Související články

08.03.2016Ředitel VoZP byl obviněn z korupce
14.03.2016Martin Rotkovský: „Domov VARIANT je skládačka na míru každého klienta“
10.03.20167 vychytávek jak v začátcích prodávat efektivněji
09.03.2016Technologie Mojito připojí k T-Mobilu i vaše starší auto
02.03.2016Sníh přerušil dodávky proudu do stovek domácností
01.03.2016Veřejné přednášky o pojišťovnictví na VŠE
29.02.2016O2 chce prodávat svým zákazníkům pojištění

Komentáře

PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.