Pojišťovny » "Plechová historie" » Tabulky malých pojišťoven - poslední díl našeho seriálu

Tabulky malých pojišťoven - poslední díl našeho seriálu

19.7.2012, "Plechová historie", TJ

Tabulky malých pojišťoven - poslední díl našeho seriálu

Nechci pod tímto názvem porovnávat finanční sílu nebo význam daných pojišťoven, slůvkem „malá“ v tomto případě označuji ústavy, které vydaly pouze malé množství tabulek, resp. jsou mně do dnešního dne známy nejvýše dvě tabulky.

Na území, kterému se věnujeme, působily desítky pojišťoven, které byly úzce specializované (například jen na pojišťování koní) a i v názvu měly uvedeno, že působí pouze na území jedné obce a jejího okolí nebo jednoho okresu. Stávalo se dokonce, že v obci byla jedna společnost pro pojišťování koní a další pro skot.

Nejednou se také stalo, že ústav, který měl při založení velké ambice, působil jen krátkou dobu nebo se k plánované velikosti nepropracoval. Důvodů, proč se po některých pojišťovnách nezachovala žádná tabulka, případně jen jeden či dva druhy tabulek, může být jistě více...

Apis               

                                         

 

Tabulka jednatelství je z litiny, patří k nejtěžším existujícím tabulím. Barvy jsou pravděpodobně novodobá rekonstrukce, nicméně tvary písma i obrázku budou nejspíše velmi věrné.

Banka byla založena 1865, nebyla česká, jednalo se pouze o zastoupení.

 

Dopravní a živelní    

             

Znám pouze slovenskou verzi, navíc jen se zbytky barev.

Pojišťovna založená v prosinci 1920 se celkem brzy dostala do potíží, a 1. 1. 1930 definitivně zanikla. Ostatní pojišťovny chtěly zabránit ztrátě důvěry obyvatel v české pojišťovnictví a po značných tahanicích se podělily o pojistné kmeny zmizelé pojišťovny.

 

Zemský pojišťovací fond

               

 

Tuto tabuli jsem viděl asi před 30 lety, bohužel ji tehdy nešlo vyfotit, a už se mi ji nepodařilo znovu najít. Proto mám pouze velmi nekvalitní zvětšeninu ze staré xeroxové kopie. Barvy si nepamatuji, ale mám pocit, že byla černo-bílá.

V literatuře jsem ústav s tímto názvem nenašel, snad je shodný se Zemským pojišťovacím fondem, založeným v roce 1888 v Praze, který pojišťoval starobní důchody.

 

Garancia  

 

Pojišťovnu se sídlem v Bratislavě založila v březnu 1922 německá pojišťovna Frankfurter Allememeine z čistě spekulativních důvodů.

Její krátkou existenci provázelo neplnění zákonných požadavků a podezřelé transakce, takže pojišťovna brzy zkrachovala. Celkem 44 domácí pojišťovny se (se ztrátami) podílely na tom, aby dopady na pojištěné byly co nejmenší. Patrně díky krachu se zachovaly její tabulky v pěkném stavu, naopak „použitou“ tabulku jsem viděl jen jednou.

 

Jiskra   

                                          

 

 

Malá požární pojišťovna, kterou převzala do svého stavu Hasičská vzájemná pojišťovna.

Domovních tabulek ve výborném stavu se zachovalo velké množství, u jednatelství to pochopitelně neplatí.

U některých pojišťoven se zachovaly pouze tabule jednatelství, což lze očekávat u životních a nemocenských ústavů, ale u požární pojišťovny je to překvapující.

 

           

 

 

Okresní pojišťovna 

 

Každá pojišťovna na svých tabulkách zdůrazňovala svůj název, resp. u místních ústavů místo svého sídla. Proč to jedna z nich neudělala, zůstává záhadou. Bohužel nevím, o který okres se jedná.

 

Pojišťovna hostinského pomocnictva

Hospod, hospůdek, luxusních restaurací a pochopitelně i všelijakých špeluněk bývalo opravdu veliké množství. Různých pomocníků, kteří v nich pracovali, bývaly asi stovky, spíš tisíce. Ale že měli vlastní pojišťovnu, to by asi čekal málokdo. A přece ...

Na závěr dnešního dílu zařadíme tabulky pojišťoven, o jejichž historii mnoho nevíme.

 

Březnice 

                       

 

Eulau - Wilsdorf   

                             

 

Rezavá tabulka č.1 se liší hlavně v druhém řádku odspoda – je do oblouku. Povšimněte si roku založení – 1849 !!!

 

Okresní pojišťovna požární v Horažďovicích

         

Okresní požární pojišťovna v Hořicích

 

Vzájemná okresní pojišťovna požární ve Kdyni 

  

 

Okresní požární pojišťovna v Kralovicích

 

Okresní požární pojišťovna v Mirovicích

 

Okresní pojišťovna Mnichovo-hradišťská

 

Vzájemná pojišťovna v Mostě

 

Okresní pojišťovna Nasavrky

 

Okresní požární pojišťovna v Netolicích

 

Na závěr dnešního dílu musím poděkovat dalšímu sběrateli, který mi laskavě poskytl fotografie svých tabulek (např. Kralovice). Bez ochotných lidí by Plechová historie nebyla ani zdaleka tak obsáhlá.

TJ

Zdroj: TJ

Facebook Twitter

Související články

23.02.2012Malé pojišťovny -  již 13. díl  seriálu o pojišťovacích tabulkách
03.12.2011Plechová historie: Lidová pojišťovna „Čechoslavia“, a.s.
20.09.2011Plechová historie - díl jedenáctý - tentokrát o pojišťovně Concordia
22.07.2011Plechová historie: O bývalé cukrovarnické velmoci
26.03.2011Pojišťovny Elementar a Anglo - Elementar (9.díl plechové historie)
23.11.2010Plechová historie - tentokrát již osmý díl
31.03.2010Plechová historie - díl sedmý - Riunione Adriatica di Sicurtà
16.10.2009Plechová historie - díl šestý
05.06.2009Plechová historie - díl pátý
17.04.2009Plechová historie - díl čtvrtý
26.02.2009Plechová historie - díl třetí
19.01.2009Plechová historie – druhý díl
30.12.2008Plechová historie

Komentáře

Úžasná sbírka (Kateřina Lhostká, 20.7.2012, 12:24)
Díky za tento seriál. Ta sbírka je úžasná a je škoda, že už je to poslední díl. Možná by nebylo od věci tabulky i někde ukázat "na živo". Nebo už jsou někde k vidění? Tedy myslím veřejně...
odpověď (T. Jelínek, 19.10.2012, 18:28)
Děkuji za pochvalu. Seriál měl být podstatně delší, ale redakce ztratila o další díly zájem ...
Nějaká výstava by asi byla hezká, ale o žádné veřejně přístupné nevím a pokud je mi známo, ani se žádná nechystá. Ale třeba se to časem změní.
T. Jelínek - autor
PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.