Pojišťovny » "Plechová historie" » Plechová historie - díl jedenáctý - tentokrát o pojišťovně Concordia

Plechová historie - díl jedenáctý - tentokrát o pojišťovně Concordia

20.9.2011, "Plechová historie", TJ

Plechová historie - díl jedenáctý - tentokrát o pojišťovně Concordia

Dnes nás čeká výlet do pohraničí „první“ Československé republiky, do tehdy převážně německy mluvícího Liberce (v němčině Reichenberg).

Existovala tam poměrně silná pojišťovna Concordia. Měla zastoupení v mnoha oblastech, mimo jiné i v Praze, ale soustředila se pravděpodobně převážně na německé zákazníky, proto jsou mi známy pouze dvě tabulky v češtině. Je možné, že jich bylo více, určitě byla i česká jednatelství, ale po roce 1945 byly tabulky této společnosti z pochopitelných důvodů ničeny, takže jak české, tak německé patří většinou mezi vzácnější, až unikátní.

Concordia č. 1 a 2                                      

Pravděpodobně ve stejné době byly vydány jednoduché tabulky v obou jazycích, obě jsou modré se zlatým písmem, obě zobrazené jsou vzácně zachovalé.

Concordia č. 3 a 4                                       

I tyto tabulky byly, soudě dle rohů a grafického provedení, vydány souběžně. Je zajímavé, že česká verse je zachovalejší, německá byla vyvěšena na dům v Praze. Byly vytištěny na rovný plech, proto po zreznutí nelze poznat, co bylo na tabulce napsáno.

Concordia č. 5                                           

Podle ozdobného rámečku tipuji, že k vydání této krásné tabulky došlo v období secese. Patří tedy mezi starší a tedy méně obvyklé verse. Vím, že bývala modrá, písmo se dá předpokládat bílé nebo krémové. Ačkoliv jsem ji kdysi viděl v originále, mám k dispozici pouze černobílou nekvalitní kopii. Jako zajímavost můžete na druhém obrázku vidět stejnou tabulku sundanou v osmdesátých letech z domu. Je sice v hrozném stavu, ale je přesto půvabná (tedy pochopitelně pouze pro sběratele).

Concordia č. 6                                           

Velmi zvláštní tabulka, kombinace dvou typů písma je neobvyklá. Bohužel znám pouze tuto málo kvalitní fotokopii, takže pouze předpokládám, že tabulka byla vytlačovaná. Originál jsem nikdy a nikde nezahlédl.

Concordia č. 7                                             

Tabulka vydávaná až do znárodnění, existovala v několika variantách lišících se pouze v drobnostech. V originále znám pouze jednu, ostatní pouze v rezavých zbytcích, které nemá cenu fotit.

Concordia č. 8                                        

Krásná kuriositka – Concordia vydala i tuto velmi malou kulatou tabulku, připevňovanou pravděpodobně na pojištěné stroje. Obdobná tabulka je známa pouze u dvou ústavů.

Concordia – jednatelství č. 1                                 

Hezky zachovalé vytlačované jednatelství. Škoda, že se nezachovala česká verse.

Concordia – jednatelství č. 2                                

Dlouho jsem neznal smaltované jednatelství Concordie, až nedávno mi poslal fotky své sbírky další sběratel – tímto mu ještě jednou děkuji – a mezi nimi byl i tento krásný kousek.

Cocordia jistě používala mnohem více tabulek. Pokud nějakou máte nebo znáte, budu rád, když mi napíšete a budu moci od Vás získat buď tabulku, nebo alespoň její fotografii – s obojím se jistě rádi seznámí i ostatní čtenáři. Proto na závěr připojím obvyklé připomenutí – své připomínky nebo doplňky ke katalogu posílejte prosím na adresu "pojtabulky@seznam.cz". Předem děkuji.

TJ

Zdroj: TJ

Facebook Twitter

Související články

22.07.2011Plechová historie: O bývalé cukrovarnické velmoci
26.03.2011Pojišťovny Elementar a Anglo - Elementar (9.díl plechové historie)
23.11.2010Plechová historie - tentokrát již osmý díl
31.03.2010Plechová historie - díl sedmý - Riunione Adriatica di Sicurtà
16.10.2009Plechová historie - díl šestý
05.06.2009Plechová historie - díl pátý
17.04.2009Plechová historie - díl čtvrtý
26.02.2009Plechová historie - díl třetí
19.01.2009Plechová historie – druhý díl
30.12.2008Plechová historie

Komentáře

PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.