Pojišťovny » "Plechová historie" » Malé pojišťovny -  již 13. díl  seriálu o pojišťovacích tabulkách

Malé pojišťovny -  již 13. díl  seriálu o pojišťovacích tabulkách

23.2.2012, "Plechová historie", TJ

Malé pojišťovny -  již 13. díl  seriálu o pojišťovacích tabulkách

Než se pustíme do nových tabulek, nejdříve jedno upozornění – v díle č.9 – Anglo-Elementar si zařádil šotek. Při převodu z Wordu do redakční podoby obrázek jedné „domovní“ tabulky vypadl a na jeho místě se záhadně objevil obrázek jednatelství. Už je vše v pořádku, pokud chcete, můžete se přesvědčit.

Tabulky malých pojišťoven

Nechci pod tímto názvem porovnávat finanční sílu nebo význam daných pojišťoven, slůvkem „malá“ v tomto případě označuji ústavy, které vydaly pouze malé množství tabulek, resp. jsou mně do dnešního dne známy nejvýše dvě tabulky.

Na území, kterému se věnujeme, působily desítky pojišťoven, které byly úzce specializované (například jen na pojišťování koní) a i v názvu měly uvedeno, že působí pouze na území jedné obce a jejího okolí nebo jednoho okresu. Stávalo se dokonce, že v obci byla jedna společnost pro pojišťování koní a další pro skot.

Nejednou se také stalo, že ústav, který měl při založení velké ambice, působil jen krátkou dobu nebo se k plánované velikosti nepropracoval. Důvodů, proč se po některých pojišťovnách nezachovala žádná tabulka, případně jen jeden či dva druhy tabulek, může být jistě více...

Apis                                                        

 

Tabulka jednatelství je z litiny, patří k nejtěžším existujícím tabulím. Barvy jsou pravděpodobně novodobá rekonstrukce, nicméně tvary písma i obrázku budou nejspíše velmi věrné.

Banka byla založena 1865, nebyla česká, jednalo se pouze o zastoupení.

Dopravní a živelní                 

Znám pouze slovenskou verzi, navíc jen se zbytky barev.

Pojišťovna založená v prosinci 1920 se celkem brzy dostala do potíží, a 1.1. 1930 definitivně zanikla. Ostatní pojišťovny chtěly zabránit ztrátě důvěry obyvatel v české pojišťovnictví a po značných tahanicích se podělily o pojistné kmeny zmizelé pojišťovny.

Zemský pojišťovací fond...                 

Tuto tabuli jsem viděl asi před 30 lety, bohužel ji tehdy nešlo vyfotit, a už se mi ji nepodařilo znovu najít. Proto mám pouze velmi nekvalitní zvětšeninu ze staré xeroxové kopie. Barvy si nepamatuji, ale mám pocit, že byla černobílá.

V literatuře jsem ústav s tímto názvem nenašel, snad je shodný se Zemským pojišťovacím fondem, založeným v roce 1888 v Praze, který pojišťoval starobní důchody.

Garancia                                               

       

Pojišťovnu se sídlem v Bratislavě založila v březnu 1922 německá pojišťovna Frankfurter Allgemeine z čistě spekulativních důvodů.

Její krátkou existenci provázelo neplnění zákonných požadavků a podezřelé transakce, takže pojišťovna brzy zkrachovala. Celkem 44 domácí pojišťovny se (se ztrátami) podílely na tom, aby dopady na pojištěné byly co nejmenší. Patrně díky krachu se zachovaly její tabulky v pěkném stavu, naopak „použitou“ tabulku jsem viděl jen jednou.

Nemohu si odpustit poznámku, že vznik a osud Garancie mi silně připomínají některé privatizace, vznik dceřiných společností a vstupy zahraničních strategických partnerů do českého hospodářství od roku 1990 do dnešních dnů.

Jiskra                                             

Malá požární pojišťovna, kterou převzala do svého stavu Hasičská vzájemná pojišťovna.

Domovních tabulek ve výborném stavu se zachovalo velké množství, u jednatelství to pochopitelně neplatí.

U některých pojišťoven se zachovaly pouze tabule jednatelství, což lze očekávat u životních a nemocenských ústavů, ale u požární pojišťovny je to překvapující.

           

Okresní pojišťovna                       

Každá pojišťovna na svých tabulkách zdůrazňovala svůj název, resp. u místních ústavů místo svého sídla. Proč to jedna z nich neudělala, zůstává záhadou. Bohužel nevím, o který okres se jedná.

Pojišťovna hostinského pomocnictva

 

Hospod, hospůdek, luxusních restaurací a pochopitelně i všelijakých špeluněk bývalo opravdu veliké množství. Různých pomocníků, kteří v nich pracovali, bývaly asi stovky, spíš tisíce. Ale že měli vlastní pojišťovnu, to by asi čekal málokdo. A přece ...

Na závěr dnešního dílu zařadíme tabulky pojišťoven, o jejichž historii mnoho nevíme.

Březnice                       

Eulau - Wilsdorf                             

Rezavá tabulka č.1 se liší hlavně v druhém řádku odspoda – je do oblouku. Povšimněte si roku založení – 1849 !!!

 

Okresní pojišťovna požární v Horažďovicích

  

      

Okresní požární pojišťovna v Hořicích

 

Vzájemná okresní pojišťovna požární ve Kdyni 

 

Okresní požární pojišťovna v Kralovicích

 

Okresní požární pojišťovna v Mirovicích

 

Okresní pojišťovna Mnichovo-hradišťská

 

Vzájemná pojišťovna v Mostě

 

Okresní pojišťovna Nasavrky

 

Okresní požární pojišťovna v Netolicích

 

Na závěr dnešního dílu musím poděkovat dalšímu sběrateli, který mi laskavě poskytl fotografie svých tabulek (např. Kralovice). Bez ochotných lidí by Plechová historie nebyla ani zdaleka tak obsáhlá.

Je také mou povinností uvést zdroj některých zveřejněných informací:

Dějiny pojišťovnictví v Československu 1. a 2. díl, napsali M. Marvan, J. Chaloupecký a kolektiv autorů.

Pokud máte připomínky nebo doplňky ke katalogu, posílejte je prosím na adresu "pojtabulky@seznam.cz". Předem děkuji.    

T.J.                                                     

                                                                                                                                  

Zdroj: TJ

Facebook Twitter

Související články

03.12.2011Plechová historie: Lidová pojišťovna „Čechoslavia“, a.s.
20.09.2011Plechová historie - díl jedenáctý - tentokrát o pojišťovně Concordia
22.07.2011Plechová historie: O bývalé cukrovarnické velmoci
26.03.2011Pojišťovny Elementar a Anglo - Elementar (9.díl plechové historie)
23.11.2010Plechová historie - tentokrát již osmý díl
31.03.2010Plechová historie - díl sedmý - Riunione Adriatica di Sicurtà
16.10.2009Plechová historie - díl šestý
05.06.2009Plechová historie - díl pátý
17.04.2009Plechová historie - díl čtvrtý
26.02.2009Plechová historie - díl třetí
19.01.2009Plechová historie – druhý díl
30.12.2008Plechová historie

Komentáře

Zajímavé! (Josef Lederer, 24.2.2012, 10:40)
Nikdy bych neřekl, že na domech bývalo tolik různých tabulek. Muselo být velmi pracné je takto shromáždit a ještě k nim sehnat doplňující textový materiál. Jen mě mrzí, že sám nemám žádnou takovou tabulku, abych ji autorovi poslal...
adresář
PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.