Pojišťovny » Navzdory ukončení sankcí, nesmí EGAP pojišťovat do Íránu

Navzdory ukončení sankcí, nesmí EGAP pojišťovat do Íránu

22.1.2016, Pojišťovny, iHNed.cz

Navzdory ukončení sankcí, nesmí EGAP pojišťovat do Íránu

Po pěti letech byly tento týden zrušeny sankce proti Íránu, na což s netrpělivostí čekalo mnoho společností z ČR, které na tomto  trhu vidí velký potenciál. Ti si však budou muset počkat, neboť ČNB pojišťování do této a dalších rizikových zemí, zakázala.

Na stupni rizikovosti zemí, spadá Írán ve škále OECD do kategorie 7. A to se nelíbí České národní bance. Po mnohaměsíční kontrole řízení rizik vyšla pojišťovna EGAP s čistým štítem a o to víc jí vzniklá situace trápí. Generální ředitel EGAP Jan Procházka bude nyní se zástupci ČNB jednat žádat o výjimku pro Írán.

Jádro pudla je v tom, že se máme řídit podle dvou zákonů – zákonu o pojišťovnictví a zákonu 58 o podpoře exportu. Otázkou tedy je, zda jsme typická pojišťovna, nebo státní instituce podporující export. A ČNB jako regulátor nás bere jako klasickou pojišťovnu,“ uvedl Procházka pro Hospodářské noviny.

Paradoxem je, že to byl právě EGAP, kdo jako první nabídl českým firmám předběžné přijímání žádostí o vývoz do Íránu letos v létě. EGAP také ČNB požádal v případě Íránu o výjimku. Navíc prý bude OECD jednat o změně rizikovosti jednotlivých zemí. Kde by se požádalo o přesun Íránu ze sedmé do šesté kategorie, čímž by na ní omezení ze strany ČNB neplatilo.

Zatím jsme neobdrželi žádnou závaznou žádost o pojištění a ze zkušenosti víme, že zpracování případů v Íránu bude též vyžadovat určitou dobu. Zahraniční úvěry musí v Íránu schvalovat centrální banka a ministerstvo financí, které samozřejmě mají své administrativní postupy a schvalovací lhůty. Očekáváme tedy, že první případy do Íránu dozrají v době, kdy opaření ČNB bude již staženo,“ uzavírá Procházka.

Autor: František Čech
Zdroj: iHNed.cz

Facebook Twitter

Související články

10.11.2015UniCredit Bank společně s EGAP poskytla společnosti PhosAgro odběratelský úvěr v objemu 73,4 milionu
18.09.2015EGAP zatím letos pojistil zakázky do Ruska za pět miliard korun
20.07.2015Exportní pojišťovna EGAP vydá dluhopisy, aby ustála Solvency II
08.07.2015Írán chce opět obchodovat s ČR. Začal splácet dluh pojišťovně EGAP.
01.06.2015Automobilový trh na Ukrajině se hroutí. EGAP vyplatil za export 800 milionů Kč
09.04.2015EGAP přišel s novým bodovým posouzení exportu

Komentáře

PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.