Pojišťovny » Na pojistné podvody platí od ledna nový trestní zákoník

Na pojistné podvody platí od ledna nový trestní zákoník

9.12.2009, Pojišťovny, DŠ

Na pojistné podvody platí od ledna nový trestní zákoník

Podvádělo se, podvádí se a bude se podvádět, ať je krize či nikoliv. Jen směrování pojistných podvodů je možná v době krize trochu jiné. Na semináři Institute for International Research to konstatoval Ing. Pavel Východský, ředitel interního auditu a kontroly Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Agenda pojistných podvodů je obrazem toho, co se děje ve společnosti. „Odvážné by bylo tvrzení, že v době krize se několikrát zvýší počet pojistných podvodů. Na druhé straně si myslím, že kdyby určité finanční vrstvy nebyly ve finanční krizi, tak by se některé pojistné podvody neděly,“ konstatoval Východský.

Od 1. ledna 2010 platí nový trestní zákon a to přináší změny. Má to určité dopady i do činnosti pojišťoven, protože se rozšiřuje rozsah potenciálních pachatelů.

Významná změna nastává v paragrafu 210 Trestního zákona:

Kdo uvede nepravdivé nebo hrubě zkreslené údaje nebo podstatné údaje zamlčí

*v souvislosti s uzavíráním nebo změnou pojistné smlouvy,

*v souvislosti s likvidací pojistné události, nebo

*při uplatnění práva na plnění z pojištění nebo jiné obdobné plnění,

bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.

Stejně bude potrestán, kdo v úmyslu opatřit sobě nebo jinému prospěch vyvolá nebo předstírá událost, s níž je spojeno právo na plnění z pojištění nebo jiné obdobné plnění, nebo stav vyvolaný pojistnou událostí udržuje, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou.

Další důležitá novinka: přibývá nová kategorie trestní sazby – šest měsíců až tři roky - a to pro osoby, které spáchaly pojistný podvod a byly za takový čin v posledních třech letech odsouzeny nebo potrestány. Proč? Dosud zhruba 20 % činů, které se dostaly do trestního řízení, byly páchány opakovaně.

Čísla na závěr

Celkové číslo odhalených pojistných podvodů v roce 2008: přesně 550 653 000 korun. Většinou jde o neživotní pojištění, z toho převažuje pojištění motorových vozidel (347 484 000 korun).

Nezapomeňte na to, že útvar vyšetřování agendy pojistných podvodů musí být vždy nezávislý na vedení pojišťovny!

A příliš se nevyplatí využívat externí firmu, protože hrozí únik dat. Možná lze využít outsourcingu na některou část celého procesu.

 

Share/Bookmark

Zdroj: DŠ

Facebook Twitter

Související články

28.11.2009Varování pojišťovnám: neriskujte obchody za každou cenu!
27.11.2009Průměrné náklady na jednu smlouvu už jsou 8 574 korun
27.11.2009Pojištění prodloužené záruky: ze dvou na tři roky
24.11.2009České pojišťovny by přežily i extrémní pohromy

Komentáře

40/2009 Sb. (v, 10.12.2009, 06:06)
Pojistný podvod je § 210, nikoliv 208.
Pojistný podvod (redakce, 10.12.2009, 09:45)
Redakce děkuje za upozornění, pojistné podvody se v novém trestním zákoníku opravdu řeší v paragrafu 210. Omlouváme se za chybnou informaci,

redakce
adresář
PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.