Pojišťovny » EGAP zatím letos pojistil zakázky do Ruska za pět miliard korun

EGAP zatím letos pojistil zakázky do Ruska za pět miliard korun

18.9.2015, Pojišťovny, iHNed.cz

EGAP zatím letos pojistil zakázky do Ruska za pět miliard korun

Exportní pojišťovna EGAP pojistila v letošním roce jen do Ruska export za pět miliard korun. Na strojírenském veletrhu v Brně o tom informoval generální ředitel EGAP Jan Procházka.

Největší pojištěnou zakázkou je projekt modernizace chemičky na výrobu hnojiv pro ruskou společnost PhosAgro, za tři miliardy korun. Zakázku získala česká inženýrská firma Chemoproject Nitrogen.

K útlumu českého exportu do Ruska v posledním roce došlo, EGAP ale vždy deklaroval, že nadále pokračuje v pojišťování exportu, i když s velkou obezřetností. Nové obchody musí mít přiměřené riziko. Proto spolupracujeme s 15 systémovými bankami Ruska a podporujeme obchody se silnými ruskými partnery, kteří mají příjmy i v jiné měně než pouze v rublech,“ uvedl Procházka.

Jelikož společnost Phos Agro je silnou a stabilní společností s dobrým mezinárodním ratingem a postavením na trhu, splňuje podmínky EGAP pro pojištění takto velké transakce. Financující bankou je v tomto případě UniCredit.

V současné době má do Ruska EGAP rozjednaných dalších deset projektů, z toho ve finální fázi pojištění jsou dva z nich. Jde o dodávku 12 obráběcích strojů a devíti komorových pecí pro ruskou společnost VSMPO-AVISMA, výrobce titanových výrobků a slitin.


Čtěte také: Exportní pojišťovna pojistila první zakázku od počátku ruské krize a hned na 3,5 miliardy


 

Mezi další projednávané projekty pak patří export výztuží a dopravníků pro důlní průmysl, export zemědělské techniky a jedná se i o dodávce souprav pro metro v Petrohradu.

Není vše růžové

Generální ředitel EGAP v Brně zmínil také tři problémové případy, které nyní pojišťovna intenzivně řeší. Jde o projekty elektráren Krasavino a Salechard a dále o dořešení případu se společností UralVagonZavodsk.

Pojišťovna EGAP má nyní ve svém portfoliu celkem 106 obchodních smluv s ruskými partnery a individuálně je sleduje ve spolupráci s financujícími bankami. „Od začátku letošního roku bylo přitom 20 smluv úplně splaceno, ve druhém čtvrtletí EGAP zaevidoval splátky z Ruska dosahujících tří miliard korun. Celkem 33 případů však musel nebo bude muset restrukturalizovat. Důvodem je především propad rublu a oslabení ruské ekonomiky,“ dodal Procházka.


 

Čtěte také: Írán chce opět obchodovat s ČR. Začal splácet dluh pojišťovně EGAP.


 

Podle statistik ministerstva průmyslu a obchodu objem českého exportu do Ruska za letošních sedm měsíců meziročně klesl o 32,8 procenta na 45,26 miliardy korun. V absolutních číslech to znamená ztrátu 22 miliard. Pokles souvisí s krizí na Ukrajině i horší ekonomickou situací Ruska. Nejvíce je postiženo české strojírenství.

Zdroj: iHNed.cz

Facebook Twitter

Související články

20.07.2015Exportní pojišťovna EGAP vydá dluhopisy, aby ustála Solvency II
08.07.2015Írán chce opět obchodovat s ČR. Začal splácet dluh pojišťovně EGAP.
01.06.2015Automobilový trh na Ukrajině se hroutí. EGAP vyplatil za export 800 milionů Kč
09.04.2015EGAP přišel s novým bodovým posouzení exportu
05.01.2015EGAP skončil v loňském roce kvůli ukrajinské krizi v miliardové ztrátě
23.09.2014Vývozci se obávají omezení podpory ze strany exportní banky a EGAPu
04.08.2014Egap a české banky tratí kvůli Balli Steel  

Komentáře

PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.