Pojišťovny » EGAP loni prodělala 5,45 miliardy korun

EGAP loni prodělala 5,45 miliardy korun

3.5.2016, Pojišťovny, iHNed.cz

EGAP loni prodělala 5,45 miliardy korun

Státní exportní pojišťovna EGAP se stále dostává do větší ztráty. Jen za rok 2015 zaznamenala ztrátu 5,45 miliardy korun a ve tříletém výsledku činí její ztráta dokonce 12,4 miliardy. Jaké jsou hlavní příčiny takového propadu?

Tisková mluvčí pojišťovny EGAP pro Hospodářské noviny uvedla,že hlavními příčinami více jak pětimiliardové ztráty jsou problémy se smlouvami na Ukrajině a v Rusku. Velký vliv má rovněž vytváření větších rezerv.

Aby mohla EGAP pojistit projekt velké ukrajinské sklárny Volnogorsk a výstavbu sibiřské elektrárny Poljarnaja, je potřeba vytvořit rezervy ve výši 2,2 miliardy korun. EGAP má rovněž problémy s projektem mrakodrapu Megapolis v ruské Kazani.

Navíc situaci značně prohloubil propad ekonomiky v Rusku a na Ukrajině. EGAP rovněž přiznává, že některé projekty, nesplňovaly dostatečně podmínky pro pojištění a i to je důvodem tak velké ztráty. Generální ředitel EGAP Jan Procházka v minulých dvou letech zavedl opatření, aby se podobná selhání neopakovala.

Loni na podzim vznikla pravidla pro spoluúčast, podle kterých si banky a firmy s nejvíce problémovými případy buď nesáhnou na pojištění vůbec, nebo pro ně bude spoluúčast výrazně vyšší. V pojišťovně také proběhla kontrola z ČNB, která trvala na zpřísnění některých parametrů pojišťování. Na několik týdnů také EGAP zakázal pojišťovat nejrizikovější teritoria, například Írán.

I přes zmiňované problémy se EGAP podařilo loni pojistit vývoz a investice do 35 zemí za 40,5 miliardy korun. Největší loňská zakázka je výstavba železnice v Ázerbájdžánu firmou M Steel Projects ze skupiny miliardáře Tomáše Chrenka.

 

Zdroj: iHNed.cz

Facebook Twitter

Související články

22.01.2016Navzdory ukončení sankcí, nesmí EGAP pojišťovat do Íránu
10.11.2015UniCredit Bank společně s EGAP poskytla společnosti PhosAgro odběratelský úvěr v objemu 73,4 milionu
18.09.2015EGAP zatím letos pojistil zakázky do Ruska za pět miliard korun
20.07.2015Exportní pojišťovna EGAP vydá dluhopisy, aby ustála Solvency II
08.07.2015Írán chce opět obchodovat s ČR. Začal splácet dluh pojišťovně EGAP.
01.06.2015Automobilový trh na Ukrajině se hroutí. EGAP vyplatil za export 800 milionů Kč
09.04.2015EGAP přišel s novým bodovým posouzení exportu

Komentáře

adresář
PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.