KDO JE KDO » Rozhovory » Jana Bicanová: Velké firmy mají zaveden systém řízení rizik

Jana Bicanová: Velké firmy mají zaveden systém řízení rizik

12.3.2013, Rozhovory, Dagmar Šístková

Jana Bicanová: Velké firmy mají zaveden systém řízení rizik

V čele Asociace specialistů pojištění a řízení rizik České republiky o.s. (ASPAR CZ) je od roku 2007, kdy toto sdružení vzniklo. Řeč je o Janě Bicanové.

ASPAR CZ je profesionální a vzdělávací platformou, která pomáhá zvyšovat povědomí v oblastech pojištění a risk managementu. Pro své členy organizuje různé semináře, setkání a workshopy. Začátkem dubna – přesně 9. 4. 2013 - to bude celodenní konference ASPAR CZ 2013, která se pořádá pro české risk manažery, ale nejen pro ně. Půjde o jedinečnou příležitost podělit se o zkušenosti s kolegy z různých společností a také diskutovat s pojistiteli, pojišťovacími makléři a dalšími účastníky pojistného trhu.

„V pořadí jde již o třetí konferenci. Budeme rádi, když se zúčastní risk manažeři, specialisté na pojištění i další odborníci. Snažili jsme se vybrat témata, která jsou v současné době aktuální a v centru pozornosti,“ vysvětluje úvodem Jana Bicanová.

*O jaká témata jde?

Zazní přednášky na téma globální rizika, český pojistný trh v roce 2013, i na tak vysoce aktuální téma, jako je tzv. cyber riziko, kdy minulý týden jsme v médiích sledovali informace o DDoS útocích na některé webové stránky - např. v pondělí ohrožovaly velké zpravodajské weby, v úterý přišel na řadu český vyhledávač, ve středu weby českých bank a burza cenných papírů.

Zabývat se budeme rovněž mezinárodními pojistnými programy z pohledu společnosti, která má sídlo v České republice, dceřiné společnosti v zahraničí a pojistný program pro celou skupinu tvoří v České republice. Část přednášek se bude věnovat zkušenostem s likvidací pojistných událostí.

Celý program konference bude v dohledné době zveřejněn na stránkách www.asparcz.com, kde je také možné se registrovat.


*Zaměstnávají české firmy risk manažery?

Samostatně jsme zatím žádný průzkum nedělali, možná jste však souvislosti s konferencí FERMA v Praze (ASPAR CZ je od roku 2008 jedním z 21 členů evropské federace FERMA - Federation of European Risk Management Associations) zaznamenala výsledky průzkumu společnosti RPIC VIP, z něhož vyplývalo, že v ČR jen 7 % respondentů neřídilo rizika. Lze říci, že velké firmy systém řízení rizik zaveden mají a mají buď specialistu na řízení rizik nebo i útvar, který se touto problematikou zabývá. V menších společnostech je tato pozice obvykle sloučena s jinou funkcí.


*Co dělá ASPAR CZ pro to, aby se o profesi risk manažerů vědělo, nebo o ni byl zájem?

Oslovujeme například média, proto jsme využili i možnosti poskytnout tento rozhovor. Také každoroční konference jsou příležitostí pro to, aby se jich účastnili nejen odborníci, ale všichni, kteří se o tuto problematiku zajímají. Věřím, že i prostřednictvím těchto akcí se nám daří přispívat k rozvoji tohoto prostředí. Nejen odborné přednášky, ale i setkání s kolegy a interakce mezi účastníky je jednou z cest, jak na sobě pracovat a pro ASPAR CZ jak dávat o sobě aktivně vědět. O prestiži českých risk manažerů hovoří i fakt, že v minulosti přednášeli na evropské konferenci FERMA FORUM, která se koná jednou za dva roky, a jejich prezentace byly velmi kladně hodnoceny.


*Týká se zákon o újmě na životním prostředí, který začal letos platit a je velmi složitý, také vašich členů? Měli by ho znát alespoň rámcově?

Některých našich členů se zákon týká více, některých méně. Naši členové se s ním seznamují samostudiem, zmíněné téma několikrát zaznělo na našich minulých konferencích, mohou využit školení pojišťovacích makléřů, pojišťoven atd. S kolegy jsme zvažovali, zda toto téma opět zařadit, ale vzhledem k tomu, že jsme mu v druhé polovině loňského roku věnovali ještě celý seminář a lhůta pro zabezpečení finančního zajištění a hodnocení rizik byla do konce roku 2012, konstatovali jsme, že téma můžeme opustit a věnovat se jiným aktuálním otázkám.


*Vraťme se ještě ke kybernetickým rizikům. Co všechno firmám hrozí?

Kybernetická rizika patří k rizikům, kterými se společnosti zabývají v rámci celého systému řízení rizik. Samozřejmě záleží na náplni činnosti dané společnosti. Obecně sem patří kybernetická kriminalita, viry i lidská chyba, které mohou mít za následek např. výpadek systému, poškození nebo ztrátu dat. S tím může souviset ztráta příjmů, otázka ochrany osobních údajů a reputační riziko – nebo-li pověst a důvěryhodnost.


*Existuje již na českém trhu produkt, nabízející pojištění těchto rizik?

Ano, takový produkt již existuje. I o něm se na konferenci bude hovořit.


Děkuji vám za rozhovor.

Dagmar Šístková

Zdroj: Dagmar Šístková

Facebook Twitter


Komentáře

PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.