KDO JE KDO » Rozhovory » Exkluzivní ASTRA: Prodej není špatné řešení. Očekáváme nového investora

Exkluzivní ASTRA: Prodej není špatné řešení. Očekáváme nového investora

20.6.2014, Rozhovory, opoisteni.sk

Exkluzivní ASTRA: Prodej není špatné řešení. Očekáváme nového investora

Prodej druhé největší pojišťovny na rumunském trhu ASTRA ASUGURARI je nejvhodnějším řešením. Díky němu by se mohla pojišťovna v budoucnu vrátit zpět. Konstatovali to společně regulátor pojišťovnictví (FSA - Finanční Supervízorská Autorita) a nucený správce KPMG. Rumunská ASTRA byla v únoru dána pod zvláštní zprávu.

Portál o Poisteni.sk zjistil, jaký bude mít tato situace dopad nejen na rumunský, ale i na slovenský pojistný trh. Více exkluzivně prozradil v rozhovoru Ondrej Zaťko, vedoucí organizační složky a ředitel ASTRA pojišťovny na Slovensku.

FSA a KPMG podle portálu xprimm.com souhlasili údajně s prodejem rumunské pojišťovny ASTRA ASUGURARI. Jak vnímáte situaci z vašeho pohledu - jde o pravdivou informaci? Při našem posledním rozhovoru vyznívala zprávy o ukončení auditu poměrně pozitivně. Proč došlo ke změně?

Rád bych upřesnil, že FSA a KPMG nařídili ASTŘE opatření v podobě navýšení kapitálu o 110 milionů eur, což bude představovat změnu rozložení jednotlivých podílů akcionářů. Záleží na tom, jaké podíly se dohodnou. Na základě informací, které mám od vedení ASTRY, nynější akcionář neuvažuje s použitím vlastních finančních zdrojů, což předznamenává vstup nového investora. Tuto informaci však nepovažuji za negativní.

Co vstup nového investora do pojišťovny může do budoucna přinést?

Vstup nového investora může, kromě požadovaného navýšení kapitálu, přinést i zlepšení know-how či reputace, která byla uvalením nucené správy značně poškozena. Z mého pohledu vnímám situaci pozitivně i přesto, že záměry budoucího akcionáře ještě neznám.

Díky prodeji by se mohla pojišťovna v budoucnu vrátit zpět. Co tato zpráva reálné znamená pro ASTRA pojišťovnu na rumunském trhu, i s přihlédnutím na země, v nichž působí?

Řešení na dosažení uloženého opatření je na akcionáři a zatím nemám informaci o tom, že by se prodávala pojišťovna jako celek. Jak jsem již uvedl, uvažuje se o vstupu investora, který přinese nový kapitál. Předpokládám, že tento vstup by měl znamenat i změnu akcionářské struktury. Co se týče zemí, ve kterých ASTRA působí, bude vše záviset na rozhodnutí a struktury budoucích akcionářů a jejich strategie související s rozvojem budoucích obchodních aktivit.

Hodnotíte tedy tuto zprávu pozitivně?

Jsem přesvědčen o tom, že i novému akcionáři bude záležet na růstu pojišťovny v nadnárodním měřítku. Otázkou však bude, na jaké segmenty se bude chtít orientovat. V současnosti se ASTRA na našem trhu zaměřuje na komplexní neživotní pojištění s vyžít stát se univerzální pojišťovnou.

oPoisteni.sk

Konec I. část rozhovoru

Zdroj: opoisteni.sk

Facebook Twitter

Související články

13.05.2014Aktivity ASTRA pojišťovny jsou v normě. Ukázaly to závěry nucené správy
07.03.2014Největší rumunská pojišťovna ASTRA Asigurari je pod nucenou správou
03.11.2011ASTRA Asigurari: Děvět měsíců lídrem rumunského trhu

Komentáře

PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.