KDO JE KDO » Rozhovory » Daňhel: Negativní fáze konkurenčního boje je snad již u konce

Daňhel: Negativní fáze konkurenčního boje je snad již u konce

23.5.2013, Rozhovory, Dagmar Šístková

Daňhel: Negativní fáze konkurenčního boje je snad již u konce

Osobností pojistného trhu, jehož zvolili makléři v rámci Pojišťovny roku, se letos zaslouženě stal Prof. Ing. Jaroslav Daňhel,CSc. V pojistném světě ho není třeba představovat. Začínal jako likvidátor pojistných událostí, po roce 1989 pracoval ve vedoucích funkcích v České pojišťovně. Učí na VŠE i na VŠFS a je stále členem dozorčí rady České podnikatelské pojišťovny.

 

V oboru pojišťovnictví se pohybujete mnoho let. Byl jste i ve vedení České pojišťovny. Co se nejvíce změnilo v průběhu let v tomto oboru?

Více se vyostřila konkurence, přispěla k tomu krize, nejistota vede obyvatelstvo k opatrnosti při vydávání finančních prostředků, pojistný trh se tomu přizpůsoboval snižováním tarifů někdy až pod hranici postačitelnosti, zejména v pojištění motorových vozidel, tato negativní fáze konkurenčního boje je snad už u konce a pojistný trh se zase bude zvedat

 

V souvislosti se vstupem do EU budou muset pojišťovny plnit náročné (možná lze říci stále náročnější) požadavky Solvency 2. Přináší to sebou velké náklady i personální nároky. Je toto opatření nezbytně nutné?

Osobně nejsem příznivec příliš extenzivní regulace, moje názory na téma Solvency jsou známé, pro mne je dobrá zpráva, že se implementace opět odkládá nejméně do roku 2016

 

Jak se díváte na povinné odvody, které pojišťovny budou poskytovat hasičům?

Nepovažuji toto rozhodnutí za šťastné, argumentace, která běžela i v poslanecké sněmovně, ohledně rozdílu mezi pojistným a výplatami běžného roku je zcela nesprávná, pojišťovnám z běžného pojistného v budoucnosti vzniknou další náklady, zejména rostoucí trend má odškodňování trvalých následků dopravních úrazů, je nutné mít rezervy na výplatu budoucí rent, atd., v příštím roce k tomu přibudou důsledky odškodňování podle nového občanského zákoníku

 

Pomáhá pojišťovnám internet?

Nepochybně, internet je moderní medium a zejména pro mladší generace je nezbytnou formou styku s pojišťovnou. Na druhé straně vidím jistý problém v internetových cenových srovnávačích, myslím, že v jisté době svou měrou přispěly k vyhrocení cenové války na trhu pojištění motorových vozidel

 

Jste členem katedry bankovnictví a pojišťovnictví VŠE v Praze a členem katedry financí VŠFS. Jak si vedou studenti těchto oborů a mají šanci získat zaměstnání u některé pojišťovny?

Studenti mají o obor pojišťovnictví zájem, je to patrné zejména na vysokém počtu bakalářů a magistrů, kteří píší závěrečnou práci na téma pojišťovnictví, pojišťovny, nebo například ČNB mají o absolventy zájem, často ale studenti musejí projít konkurzem a tak tu nejzajímavější práci dostanou jen ti nejlepší

 

Jak trávíte volný čas? Co dcery – šly ve Vašich stopách a pracují v pojišťovnictví? A co vnoučata? Kolik jich máte a stihnete se jim věnovat?

Dcery v mých šlépějích úplně nešly, v současnosti je jejich hlavní náplní péče o mé vnoučky, jsou to dohromady tři kluci a jedna slečna, právě uplynulý víkend jsem s nimi trávil na chalupě a hráli jsme fotbal. Výborně jej hraje i Klára, jinak baletka.

Děkuji vám za rozhovor.

Dagmar Šístková

Zdroj: Dagmar Šístková

Facebook Twitter

Související články

01.02.2013Pojišťovnictví v roce 2013 očima Jaroslava Daňhela z VŠE
03.08.2012Daňhel: Regulatorní programy si posléze žijí vlastním životem
23.07.2012Největší problém pojišťoven: dopady nevhodné regulace
31.01.2013Jaroslav Daňhel

Komentáře

PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.