Přihlášení






Registrace
Zapomenuté heslo
Partneři oPojištění.cz

 

AIG_2015

 

Kooperativa_2016

logo_PVZP

 

HDI_logo

hvp_jpg

KALENDÁŘ AKCÍ » Vzdělávání » Problém: Průmyslový palác byl zřejmě podpojištěn

Problém: Průmyslový palác byl zřejmě podpojištěn

22.10.2008, Vzdělávání, AČPM

Problém: Průmyslový palác byl zřejmě podpojištěn

V českém znalectví neexistuje způsob oceňování kulturních památek, aby bylo možné zjistit pro účely pojištění pojistnou částku. Přitom je logické, že rozdíl mezi standardní hodnotou a uměleckou hodnotou je ohromný. Toto překvapivé konstatování zaznělo na konferenci pojišťovacích makléřů, která se konala od 20. do 22. října.

„Může jít o násobky pojistné částky, i když se to dá velmi těžko oceňovat. Obvykle se vychází z cen restaurátorských prací. Může to být 1,5 násobek, ale klidně i trojnásobek standardní pojistné částky,“ konstatoval Jiří Krch, ředitel společnosti American Appraisal.

Podle Alojze Nemečka, jednatele společnosti MP-konzult, může být pojistná částka dokonce až čtyřikrát vyšší. „U nás se používají pro stanovení pojistné částky stejné modely, ať jde o stavbu s uměleckou hodnotou, nebo o strojírenskou halu. Proto je třeba v celé řadě případů tzv. kubíkovou cenu zvednout. Makléři by se měli radit s firmami, které odborně opravují kulturní památky,“ usoudil Nemeček.

Průmyslový palác byl zřejmě podpojištěn

U tak významných a těžko nahraditelných památek, jako je Průmyslový palác, by se mělo důsledně oddělovat, co je hodnota historická, a co je hodnota věcná.

Průmyslový palác, pražská historická památka velké hodnoty, lehla popelem ve večerních hodinách dne 16. října. O příčinách požáru se zatím spekuluje.

„Nyní bude záležet na tom, jaké jsou podmínky pojistky i na tom, jaké jsou představy vlastníka. Zda bude chtít Průmyslový palác obnovit. V případě, že pojistka zní na znovupořízení, měl by se Průmyslový palác vybudovat znovu,“ uvedl Jiří Krch. Jinou možností je nahradit původní stavbu moderní budovou. Vyřešit otázku, zda něco moderního, nebo znovuobnovení Paláce, nebude jednoduché.

Samozřejmě výše pojistného plnění bude mít velký vliv na rozhodování.

Mimochodem právě na této konferenci otevřeně zaznělo, že Průmyslový palác byl silně podpojištěn…I za to nese určitý díl odpovědnosti makléř, který se podílel na jeho pojištění.

Nájemcům zřejmě zbudou oči pro pláč

Je velmi pravděpodobné, že nájemci, kteří vystavovali na výstavě Pragodent, nedostanou žádnou náhradu škody. To je však zatím jen úvaha. „Opět se vracíme k tomu, že bude záležet na tom, zda měli nájemci vlastní pojistky a jakou měla Incheba,“ nahlas uvažoval Jiří Krch s tím, že půjde o velmi složitou záležitost.

Zdroj: AČPM

Facebook Twitter

Související články

02.06.2010Dostavba Průmyslového paláce po požáru se (snad) blíží
01.12.2009TÉMA: Požár v Průmyslovém paláci
23.10.2008Přímo od zdroje: vyjádření likvidátora pojistné události
21.10.2008Postavit Průmyslový palác, či ne? I to ovlivní pojistné plnění!
23.10.2008Pojišťovny vyplatí zálohu na obnovu Průmyslového paláce
20.10.2008Oheň v Průmyslovém paláci vznikl ve stánku na Pragodentu
17.10.2008Škoda na Výstavišti až za miliardu
17.10.2008FOTO: Peklo v Průmyslovém paláci

Komentáře

adresář
PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.