Vývoj trhu, dohled » Zmatení v novele 38 ohledně rizikových ŽP. Jak to tedy je?

Zmatení v novele 38 ohledně rizikových ŽP. Jak to tedy je?

18.3.2016, Vývoj trhu, dohled, oPojištění

Zmatení v novele 38 ohledně rizikových ŽP. Jak to tedy je?

Středeční zasedání vlády a následná mediální vlna o výsledcích jednání, vyvolala na pojistném trhu opět zmatek. Některá média informovala o tom, že se rizikových životních pojištění regulace týkat nebude, jiná říkala pravý opak. Jak to tedy je?

Novela zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích opět ukázala svou vrtkavost a vytvořila další kapitolu ve svém nekonečném vývoji. Hlavním důvodem byl rozpor v oficiálním dokumentu, který má být volně přístupný veřejnosti, a který by měl obsahovat aktuální znění, před jeho projednáváním ve vládě. Ten však aktualizovaný nebyl.

To způsobilo, že některá média, včetně oPojištění publikovala zprávu založenou na výsledku jednání: „Vláda návrh schválila se změnami“ a na znění posledního známého dokumentu. Ve stejnou dobu však náměstkyně ministra financí Lenka Jurošková pro několik médií uvedla, že se bude zákon týkat nejen rezervotvorných, ale i rizikových životních pojištění a to vyvolalo značné nejasnosti.

Abychom informaci uvedli na pravou míru, obrátili jsme se na Ministerstvo financí, které uvedlo, že novela zákona 38 bude regulovat i „rizikovky“, že v nich budou nějaké výjimky, ale že je nechtějí pouštět do éteru, protože se budou ještě měnit. Zde vyvstává otázka. Jak mohl být schválen zákon, který se bude ještě za pochodu výrazně měnit? Nemluvě o tom, že je tlak na to, aby ho Poslanecká sněmovna schválila již v prvním čtení. Nezveřejnění „finálního“ schvalovaného dokumentu ve veřejných systémech vlády, ještě více dokazuje jak silné lobbistické tlaky jsou v zákulisí a na úmyslné matení veřejnosti v už tak nekonečném příběhu novely 38.

Rizikové životní pojištění bude novelou 38 regulováno rovněž.

 

Za portál oPojištění.cz se omlouváme za uveřejnění nepřesné informace.

Rizikové životní pojištění bude novelou 38 regulováno rovněž. Další výrazná změna je, že ze znění zákona byl odstraněn text, který rozkládá provize do pěti let. Novela tedy spíše zavádí delší ručení za smlouvu.

„Musím upozornit, že v návrhu se v plné nahotě odhaluje nesmyslnost regulace u čistě rizikových smluv – je nepochybné, že u nich není žádné odkupné a celá regulace tam postrádá smysl – klientovi nepřinese vyšší odkupné (když tam žádné není) a naopak bude snaha konzervovat smlouvy proti zájmům klienta,“ uvedl Petr Šafránek v rozhovoru pro investujeme.cz

To v jakém znění a zda vůbec Poslanecká sněmovna zákon v prvním čtení přijme se dá odhadovat jen stěží. Můžeme nyní jen čekat na 12. dubna, kdy by měla PS zákon „poprvé“ číst.

Autor: Viktor Kořínek
Zdroj: oPojištění

Facebook Twitter

Související články

16.03.2016Vláda schválila novelu zákona 38 o pojišťovacích zprostředkovatelích i zákon o pojišťovnictví
15.03.201638čka a zákon o pojišťovnictví opět na programu vlády
29.01.2016Nové znění novely zákona 38. Rizikové životní pojištění bez regulace.
31.08.2015Prozatímní stanoviska zprostředkovatelů a ČAP ke zprávám o novele 38

Komentáře

PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.