Vývoj trhu, dohled » Vývoj trhu » Postavení pojišťoven po roce 2010: Allianz

Postavení pojišťoven po roce 2010: Allianz

13.2.2011, Vývoj trhu, NESS Czech s.r.o.

Postavení pojišťoven po roce 2010: Allianz

Pojišťovna Allianz se vrátila na pozici „trojky“ českého pojistného trhu již po 3. čtvrtletí a v posledním čtvrtletí svoje postavení potvrdila. Získala meziročně o 410 miliónů pojistného více, což je nárůst o téměř 4 %. Její situace v rámci roku však nebyla vždy taková, jako na jeho konci.

Největší ztráty zaznamenala již v 1. čtvrtletí, ve 2. se podařilo pozici vylepšit a ve 3. čtvrtletí byl výsledek ještě o něco lepší. V posledním čtvrtletí naopak podíl na trhu opět ztrácela. Vývoj v průběhu celého roku nejlépe to dokumentuje tabulka (viz níže). V NŽP zaznamenala meziroční pokles (o 230 miliónů, to je o 3,1 %), v ŽP se jí podařilo obrátit trend na růstový (o 630 miliónů, to je o 21,3 %).

Allianz provozuje smíšenou pojišťovací činnost s orientací více na NŽP, kde je dlouhodobě na 3. místě, zatímco na trhu ŽP je na 7. místě. Nepříznivý vývoj v ŽP (pokles ze 6. místa na trhu) spolu se ztrátou Komerční banky jako bankovního prodejního kanálu pro NŽP stály mj. za změnou na místě předsedy představenstva, kde odstupujícího Miroslava Tacla vystřídal již v 1. čtvrtletí Jakub Strnad přicházející z ČPP.

Podobně jako jiné pojišťovny, uvedla i Allianz již v 1. čtvrtletí na trh jednorázově placený produkt ŽP (na 6 let) s garantovanou návratností investovaných prostředků pod názvem BONUSInvest. Navázala tak na svůj dřívější produkt (s delší pojistnou dobou 8 let).

Dále připravila pojišťovna nový produkt podnikatelského pojištění specializující se na lékárny, oční optiky a prodejny zdravotnických potřeb. Ve 2. čtvrtletí pak pojišťovna představila úpravy ve svém cestovním pojištění.

Pojišťovna Allianz patří mezi ty pojišťovny, které ve 3. čtvrtletí představily službu tzv. přímé likvidace jako doplňkové pojištění v rámci POV (zdarma ve variantě Exclusive). Ve 4. čtvrtletí pojišťovna žádnou výraznější produktovou inovaci neoznámila.

Stejně jako ostatní pojišťovny poskytující pojištění majetku, tak i pro Allianz, znamenalo několik vln povodní a srpnové krupobití zvýšení náporu na likvidaci. Větší počet škod zaznamenala Allianz i s nástupem zimy na přelomu listopadu a prosince. Pojišťovna se snažila co nejvíce vyjít vstříc svým klientům v této pro ně tak vypjaté situaci.

V září oznámila pojišťovna zahájení provozu nového systému na likvidaci škod, jehož hlavní přínos pro klienty by měl spočívat v jejím zrychlení. Podobně jako ostatní pojišťovny se i Allianz zaměřuje na boj s pojistnými podvody.

Allianz oznámila zahájení prodeje pojištění prostřednictvím poboček s LBBW Bank CZ. Po loňském ukončení spolupráce s Komerční bankou tak opět získala možnost nabízet svoje služby prostřednictvím bankovního distribučního kanálu, ovšem s mnohem menší sítí poboček.

Allianz pojišťovna - vývoj podílu na trhu

 

Kateřina Lhotská

NESS Czech s.r.o.

Zdroj: NESS Czech s.r.o.

Facebook Twitter

Související články

12.02.2011Jednorázově placené – pomalejší růst
11.02.2011Běžně placené – snaha o budoucí stabilitu
10.02.2011Životní pojištění – jednorázy, jednorázy, jednorázy
09.02.2011Podnikatelská pojištění - doména velkých
08.02.2011Havarijní pojištění – potvrzení ztrát
07.02.2011Povinné ručení – není přímá likvidace jako „přímá likvidace“
06.02.2011Neživotní pojištění – růst malých, ztráty velkých
05.02.2011Pojistný trh – nejvyšší reálný růst za pět let
04.02.2011Vývoj pojistného trhu odpovídá předchozímu trendu

Komentáře

PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.