Vývoj trhu, dohled » Vývoj trhu » Pojišťovny vybraly na povinném ručení více, na pokrytí nákladů to ale nestačí

Pojišťovny vybraly na povinném ručení více, na pokrytí nákladů to ale nestačí

4.11.2014, Vývoj trhu, Česká asociace pojišťoven

Pojišťovny vybraly na povinném ručení více, na pokrytí nákladů to ale nestačí

Povinné ručení po letech konečně mírně oživuje. Přestože předpis pojistného po sedmi letech vzrostl a zvýšily se i sazby povinného ručení, zvýšené příjmy stále zdaleka nepokryjí náklady spojené s novou legislativou, zejména s novým občanským zákoníkem. Ztráta povinného ručení proto letos dosáhne nového rekordu. Vyšší sazby již zaznamenala většina motoristů. Zdražování bude postupné a korekci cen směrem nahoru kvůli růstu nákladů povinného ručení lze očekávat i v dalších letech.  

  • Předepsané pojistné povinného ručení letos vzroste o cca 4,6 % (900 mil. Kč)
  • Průměrná škoda na zdraví dosáhla v důsledku nového občanského zákoníku již 600 tis. Kč (50% nárůst oproti roku 2013)
  • U povinného ručení se za rok 2014 očekává průměrná rekordní ekonomická ztráta zhruba 12 %

Na základě statistik za uplynulé tři kvartály roku 2014 lze očekávat, že pojišťovny v letošním roce vyberou na pojistném u povinného ručení o zhruba 900 mil. korun více než v předchozím roce. Může za to zejména zdražování povinného ručení a nárůst počtu pojištěných vozidel o 1,6 %. Nové ceny povinného ručení jsou v letošním roce oproti loňskému vyšší o 7 %. Nejvíce si připlatili rizikoví mladí řidiči do 30 let, a to až o pětinu. Zdražení se naopak pouze omezeně dotklo firemních vozidel a flotil, kde jsou ceny pojištění fixované i na několik let dopředu. I přes značnou časovou setrvačnost způsobenou postupnými obnovami smluv a uzavíráním nových pojistných smluv za nové ceny se již začalo zdražování promítat také do výše průměrného pojistného. To se letos ustálí na zhruba 2800 Kč, nicméně i nadále patří mezi nejlevnější v Evropské unii.

Pojistný trh již zaznamenává první dopady nového občanského zákoníku. „Ukazuje se, že naše loňské odhady predikující nárůst nákladů na odškodňování imateriální újmy ve výši 2 miliard korun v důsledku změn nového občanského zákoníku se potvrzují. Průměrná škoda na zdraví meziročně vzrostla o 50 % na 600 tis. Kč. Nárůsty ale rozhodně nejsou konečné, neboť stabilizace soudních rozhodnutí nastane nejdříve v řádu několika let,” vysvětluje Tomáš Síkora, výkonný ředitel České asociace pojišťoven. Od začátku roku je z vybraného pojistného hrazen také 3% odvod do Fondu zábrany škod, kam pojišťovny do konce roku pošlou zhruba 550 mil. korun. 

„Současná úroveň zdražování povinného ručení pokrývá pouze odvod do Fondu zábrany škod. Výrazný nárůst škod na zdraví v souvislosti s novým občanským zákoníkem zřejmě prohloubí ztrátu na povinném ručení až na úroveň 12 %,” říká Jakub Hradec, výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů, a dodává: „Ceny povinného ručení klesly během šesti let postupně až na samotné dno, lze tedy očekávat, že i opětovný růst pojistného na adekvátní úroveň bude trvat několik let. S jistotou lze proto říci, že se motoristé budou muset připravit na vyšší ceny i v následujících letech.”

<552-35792-0 height="385" width="500" src="/res/data/053/005952_05_035792.png" alt="">552-35792-0>

Česká asociace pojišťoven

Zdroj: Česká asociace pojišťoven

Facebook Twitter

Související články

29.10.2014Trend mírného oživení pojistného trhu trvá
29.09.2014Kvalita životního pojištění z pohledu klienta je aktuální téma
24.09.2014Pojišťovny zavádějí nová samoregulační opatření
29.07.2014Mírné oživení pojistného trhu pokračuje
29.04.2014ČAP: Pojistný trh začíná lehce ožívat

Komentáře

PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.