Vývoj trhu, dohled » Vývoj trhu » Jednorázově placené – pomalejší růst

Jednorázově placené – pomalejší růst

12.2.2011, Vývoj trhu, NESS Czech s.r.o.

Jednorázově placené – pomalejší růst

Růst ŽP a celého trhu byl po celý rok 2010 nejvíce ovlivněn růstem jednorázového pojistného. Celkový objem dosáhl hodnoty 28,9 miliardy, což je meziročně navýšení o 11,6 miliardy (o 58 %).

Tento výrazný růst začal již v posledním čtvrtletí roku 2009. Hlavně bankopojišťovny podpořily chuť klientů investovat dlouhodobě svoje finanční prostředky do spořících pojistných produktů. V průběhu celého roku neustávala poptávka po produktech s garantovaným zhodnocením, přestože část nabízených produktů ve skutečnosti garantované zhodnocení ve smyslu § 12 odstavce (3) vyhlášky ČNB číslo 434 z roku 2009 neposkytuje. Ve 4. čtvrtletí roku 2010 se k nim přidala i Česká pojišťovna se svým produktem Garance, kde slibovala roční zhodnocení ve výši 4,5 % po dobu 4 let, podle pojistných podmínek ovšem negarantovaných.

Podobně jako u běžně placeného pojistného docházíme při posuzování vývoje celého roku k odlišným výsledkům než ČAP. Je to opět způsobeno naší snahou „neměnit minulost“, a tedy dívat se na hodnoty z roku 2009 pohledem roku 2009.

Rozdíl je způsoben změnou v rozdělení pojistného na běžné a jednorázové v případě Komerční pojišťovny. Tato změna byla provedena v reportu ČAP zpětně i za rok 2009, ale my se držíme hodnot reportovaných již v roce 2009. Podle našich údajů tedy jednorázově placené pojistné v průběhu roku rostlo takto: 74,1 %; 88,1 %; 75 %; 58 %. Meziroční výsledek za poslední čtvrtletí roku 2010 je poprvé nezkreslen změnou v reportování za Komerční pojišťovnu, protože bylo takto reportováno již za poslední čtvrtletí roku 2009. Jsou to tedy po roce první výsledky získané stejnou metodou.

Komerční pojišťovna je nejsilnější pojišťovnou v jednorázově placeném pojištění, když dosahuje více než čtvrtinového podílu na trhu, což odpovídá téměř 7,9 miliardám pojistného.

Z ostatních pojišťoven má nejvyšší podíl Pojišťovna ČS - 15,2% (odpovídá to 4,4 miliardám pojistného) a díky produktu Garance se na třetí místo dostala Česká pojišťovna (15 % podíl na trhu, téměř 4,4 miliardy).

Následuje ČSOB Pojišťovna s podílem 12,5 % (objem pojistného 3,6 miliardy). U všech těchto pojišťoven je podíl jednorázově placeného pojistného příliš vysoký. Komerční pojišťovna má téměř 91 %, Pojišťovna ČS 51,6 %, ČSOB Pojišťovna 57,4 % a platí to i pro Českou pojišťovnu, i když ne tak výrazně – 27,8 %.

Skupina VIG má výrazně vyšší podíl na trhu jednorázového pojistného než PPF. I tato skupina se však dostala nad obecně přijímané „bezpečné“ rozmezí – 10-20 % (činí 25,1 %), zatímco skupina VIG je tomuto rozmezí výrazně vzdálena a podíl jednorázů v jejím případě stále roste (nyní činí 43,7 %).

Podíl pojišťoven na trhu jednorázově placeného pojistného

Zítra čtěte: Postavení pojišťoven po roce 2010: Allianz

 

Kateřina Lhotská

NESS Czech s.r.o.

 

 

Zdroj: NESS Czech s.r.o.

Facebook Twitter

Související články

11.02.2011Běžně placené – snaha o budoucí stabilitu
10.02.2011Životní pojištění – jednorázy, jednorázy, jednorázy
09.02.2011Podnikatelská pojištění - doména velkých
08.02.2011Havarijní pojištění – potvrzení ztrát
07.02.2011Povinné ručení – není přímá likvidace jako „přímá likvidace“
06.02.2011Neživotní pojištění – růst malých, ztráty velkých
05.02.2011Pojistný trh – nejvyšší reálný růst za pět let
04.02.2011Vývoj pojistného trhu odpovídá předchozímu trendu

Komentáře

PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.