Vývoj trhu, dohled » Vývoj trhu » Co bude znamenat vedení účtů zdravotních pojišťoven u ČNB?

Co bude znamenat vedení účtů zdravotních pojišťoven u ČNB?

3.3.2016, Vývoj trhu, E15

Co bude znamenat vedení účtů zdravotních pojišťoven u ČNB?

Zdravotní pojišťovny by měly převést do České národní banky bankovní účty, na nichž mají peníze ze zdravotního pojištění. Ve středu to schválila Sněmovna ve vládní novele rozpočtových pravidel a přijala pozměňovací návrh zdravotnického výboru. Vláda původně navrhovala převedení všech účtů zdravotních pojišťoven do ČNB, ale řadě poslanců se tento návrh nelíbil. Proto účty s penězi z komerčních činností mohou být vedeny u běžných bank.

Zavedení této novely, může také způsobit, že zaměstnanecké pojišťovny přijdou o peníze ve fondu prevence, který byl dosud tvořen z úroků na bankovních vkladech. Jak řekl ředitel největší zaměstnanecké pojišťovny - Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra (ZPMV) David Kostka: „Je to zhruba třetina fondu prevence, z něhož přispíváme klientům na podporu životního stylu a předcházení nemocem.“

Faktem navíc je, že přijatý pozměňovací návrh ovlivní celkový objem financí, se kterým pojišťovna hospodaří, protože naprostá většina těchto peněz je tvořena z komerčních činností. U ZPMV se jedná zhruba o 10 milionů korun z celkového ročního obratu 28 miliard korun.

Zato Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) podle mluvčího Oldřicha Tichého fond prevence z úroků netvoří. VZP je totiž zřizována podle odlišného zákona a fond prevence tvoří jen z pokut a penále, na rozdíl od ostatních pojišťoven, jejichž preventivní fondy jsou ze zákona tvořeny jak z pokut a penále od neplatičů, tak i úroků vkladů.

Vládní novela rozšiřuje okruh peněz, které musí mít v rámci státní pokladny kraje, obce, dobrovolné svazky, vysoké školy atd. Do ČNB by si měla své účty podle novely převést i Správa železniční dopravní cesty (SŽDC).

Podle některých poslanců by převod všech účtů pojišťovny poškodil. Několikrát zazněl i argument, že jde o postupné zestátňování systému zdravotního pojištění. Soňa Marková (KSČM) zdůrazňovala, že pojišťovny přijdou o výnosy z úroků, které využívají právě k tvorbě fondů prevence.

Podle Petra Bendla (ODS), by tak ministr financí Andrej Babiš (ANO), získal více moci. Podle Miroslava Kalouska (předseda TOP 09), by měl návrh zákona znamenat, že stát bude peníze půjčovat na řízení dluhové služby a že tedy nebudou využívané pouze na poskytování zdravotní péče.

Na tyto účely je ale půjčovat nechce. Místopředseda ANO Jan Volný na to reagoval takto: „Já ty peníze rád půjčím, já vím, že se neztratí.“

Babiš se nechal slyšet, že stát dotuje systém zdravotního pojištění z více, než jedné čtvrtiny a pokaždé, když některá skupina ve zdravotnictví požaduje více peněz, současně žádá o zvýšení přísunu peněz ze státního rozpočtu. Podle Babiše není záměrem ministerstva, aby zdravotní pojišťovny neměly peníze na platby. I běžné komerční banky si stanovují podmínky na hotovostní i bezhotovostní operace a pojišťovny ujišťoval, že peníze zůstanou výhradně v jejich vlastnictví a nehrozí, že by je nemohly použít na úhradu zdravotní péče.

Nyní pod státní pokladnu spadají i například peníze na výdajových a příjmových účtech státního rozpočtu, na účtech pro spravování daňových příjmů, účty rezervních fondů organizačních složek státu, státních fondů nebo účty měst a krajů k příjmu dotací. Novela zákona také umožní ministerstvu financí přijímat úvěry od mezinárodních finančních institucí bez potřeby samostatného zákona.

Zdroj: E15

Facebook Twitter

Související články

14.01.2016ČNB za rok 2015 propadla do červených čísel
06.01.2016ČNB povolila Allianz převzetí konkurenční pojišťovny Wüstenrot
04.01.2016Zasáhlo by zdravotní pojišťovny převedení účtů pod ČNB?
27.11.2015ČAP a ČNB o zamítnuté novele zákona o pojišťovnictví.

Komentáře

PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.