Vývoj trhu, dohled » Vývoj trhu » Češi odmítají rozšíření veřejného zdravotního pojištění o další cizince oproti loňsku rozhodněji

Češi odmítají rozšíření veřejného zdravotního pojištění o další cizince oproti loňsku rozhodněji

30.11.2015, Vývoj trhu, Pojišťovna VZP, a.s.

Češi odmítají rozšíření veřejného zdravotního pojištění o další cizince oproti loňsku rozhodněji

Postoje občanů k myšlence rozšíření veřejného zdravotního pojištění o cizince ze třetích zemí mimo Evropské unie jsou vyhraněně odmítavější než loni. Mnohem více Čechů si zároveň uvědomuje, že by takový krok znamenal zhoršení zdravotní péče a její zdražení. Vyplývá to z čerstvého průzkumu agentury STEM/MARK uskutečněného v polovině listopadu.

Proti rozšíření veřejného zdravotního pojištění pro cizince ze zemí mimo EU, kteří u nás nepracují ani zde nemají trvalý pobyt, se vyslovilo celkem 76,7 % respondentů, tedy zhruba stejný počet občanů jako loni. Posílily ale vyhraněnější názory: rozhodně pro otevření pojištění dalším cizincům je jen 1,4 % namísto loňských 3,1 % a rozhodně proti naopak 47,5 % namísto 44,1 %.

Výrazně víc lidí si uvědomuje možný dopad: že by to vedlo ke zhoršení zdravotní péče pro české občany se bojí 62,7 % (loni 50,2 %), že to povede ke zvýšení pojistného očekává 59,4 % (oproti 53,4 %) dotázaných.

Nedá se přitom říct, že by to byly xenofobní reakce méně vzdělaných lidí, názory jsou v tomto ohledu konzistentní napříč vzdělanostními kategoriemi, říká Halina Trsková, obchodní a marketingová ředitelka Pojišťovny VZP, a. s., která je zadavatelem průzkumu.

Odmítání cizinců ze třetích zemí zjevně nesouvisí se současnou uprchlickou krizí. Potvrzuje to i počet lidí, kteří souhlasí se současným stavem, kdy do veřejného zdravotního pojištění patří cizinci, kteří v Česku pracují nebo mají trvalý pobyt. Souhlas s takovým řešením uvedlo 61 % účastníků průzkumu.

Oproti loňsku výrazně vzrostl počet lidí spokojených s úrovní našeho zdravotnictví na 62,1 % oproti loňským 54,1 %.

Průzkum realizovala agentura STEM/MARK internetovým dotazováním NET.BUS na vzorku 510 respondentů.

Zdroj: Pojišťovna VZP, a.s.

Facebook Twitter

Související články

25.11.2015Pojišťovna VZP, a. s. otevřela novou pobočku v pražském centru SAPA
11.11.2015Organizace pracující s migranty používají v boji za zdravotní pojištění cizinců klamná tvrzení
22.10.2015Pojišťovna VZP, a. s. za třetí čtvrtletí hlásí růst o 23,3 %
24.09.2015Pojišťovna VZP se bude více angažovat na slovenském trhu

Komentáře

PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.