Vývoj trhu, dohled » Vývoj trhu » Běžně placené – snaha o budoucí stabilitu

Běžně placené – snaha o budoucí stabilitu

11.2.2011, Vývoj trhu, NESS Czech s.r.o.

Běžně placené – snaha o budoucí stabilitu

Běžně placené pojistné meziročně rostlo o 760 miliónů a dosáhlo za rok objemu 41,6 miliardy. To odpovídá růstu o 1,9 %. Výrazně zaostává za růstem jednorázově placeného pojistného, nicméně existují pojišťovny, které vsadily na strategii soustavného a stabilního růstu a v běžně placeném pojistném posilovaly. V takto placeném pojistném lze také očekávat větší zastoupení rizikové složky, která je profitabilní pro pojišťovny.

Porovnání vývoje běžně placeného pojistného v průběhu celého roku je zkresleno změnou v reportování rozdělení na běžné a jednorázově placené v případě Komerční pojišťovny. Na rozdíl od statistik ČAP totiž volíme historický pohled na historická data (tedy nedovolujeme měnit minulost). Při respektování tohoto pravidla zaznamenalo běžně placené ŽP od začátku roku poprvé růst (-2,5 %; -1,9 %; -1 %; +1,9 %). V té souvislosti je však třeba uvést, že Komerční pojišťovna poprvé změnila systém reportování za poslední čtvrtletí roku 2009 a jedná se tedy o první meziroční výsledky získané stejnou metodou.

„Jedničkou“ na trhu běžně placeného pojištění zůstává stále Česká pojišťovna, přestože i zde svoji pozici ztrácí. Důvodem je postupné dožívání starých smluv, které se nedaří nahrazovat novou produkcí. Meziroční pokles činí 670 miliónů, což je 5,6 %. Odpovídá to ztrátě podílu o 2,1% b.

Na druhém místě je od počátku roku Kooperativa před třetí ING. Zatímco Kooperativa meziročně v podstatě stagnovala (zanedbatelný růst o 30 miliónů, což je 0,5 % ale ztráta podílu o 0,2% b), ING ztrácela (pokles o 360 miliónů, což je 6,4 % a ztráta podílu 1,1% b).

V běžně placeném pojistném meziročně nejvíce posilovala Pojišťovna ČS (o 950 miliónu, tj. o 30 % s posílením na trhu o 2,2% b), která se stala čtvrtou nejsilnější pojišťovnou v tomto typu pojištění.

Výrazněji posilovala i ČPP (o 160 miliónu, což odpovídá 16,3 % a posílení o 0,3% b), nicméně ze sledovaných pojišťoven je až 9. A zdá se, že na stabilní růst prostřednictvím běžně placeného pojistného sázejí i menší pojišťovny. Alespoň o tom vypovídá jejich souhrnný podíl na trhu 13,3 % (posílení o 1% b, což je o 490 miliónům pojistného více a růst o 9,7 %).

Rozdíl mezi oběma skupinami je poměrně výrazný ve prospěch PPF a to i přes jeho meziroční snížení (o 2%b) a zvýšení na straně VIG (o 2,3%b).

Podíl pojišťoven na trhu běžně placeného pojistného

Příště čtěte: Jednorázově placené pojistné - pomalejší růst

 

Kateřina Lhotská

NESS Czech s.r.o.

Zdroj: NESS Czech s.r.o.

Facebook Twitter

Související články

10.02.2011Životní pojištění – jednorázy, jednorázy, jednorázy
09.02.2011Podnikatelská pojištění - doména velkých
08.02.2011Havarijní pojištění – potvrzení ztrát
07.02.2011Povinné ručení – není přímá likvidace jako „přímá likvidace“
06.02.2011Neživotní pojištění – růst malých, ztráty velkých
05.02.2011Pojistný trh – nejvyšší reálný růst za pět let
04.02.2011Vývoj pojistného trhu odpovídá předchozímu trendu

Komentáře

PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.