Vývoj trhu, dohled » Vývoj trhu » ANALÝZA: Srovnání českého a slovenského pojistného trhu - 4.díl

ANALÝZA: Srovnání českého a slovenského pojistného trhu - 4.díl

30.12.2012, Vývoj trhu, Kateřina Lhotská, NESS

ANALÝZA: Srovnání českého a slovenského pojistného trhu - 4.díl

V dalším pokračování analýzy českého a slovenského pojistného trhu se budeme věnovat konkrétním pojišťovnám.

Některé pojišťovny působí v obou zemích a mají v nich také podobné zastoupení, některé naopak hrají významnou úlohu jen v jedné z nich a jsou i takové, které jsou naprosto unikátní. Podobné je to i s pojišťovacími skupinami.

V obou zemích hraje velmi významnou úlohu skupina VIG. Její složení je na první pohled obdobné, ovšem při podrobnějším zkoumání jsou zřejmé poměrně významné odlišnosti. Zatímco dominantní člen, pojišťovna Kooperativa, potvrzuje svoje postavení na obou trzích, postavení i zaměření dalších členů je rozdílné. V České republice patří do skupiny Česká podnikatelská pojišťovna, která se zaměřuje na neživotní pojištění a přestože je svým profilem podobná Kooperativě, odlišuje se orientací na jinou skupinu klientů (menší města a venkov). Velmi významnou úlohu v životním pojištění pak hraje třetí člen skupiny VIG ČR Pojišťovna České spořitelny. Na Slovensku je členem skupiny Komunálna poisťovňa, která je však více orientována na životní pojištění (a nelze ji tak považovat za obdobu ČPP). Třetím členem je stejně jako v České republice bankopojišťovna – Poisťovňa Slovenskej sporiteľne. Její postavení na trhu je však mnohem méně významné, než partnerské „spořitelní“ Pojišťovny ČS.

Významnou úlohu na českém trhu hraje skupina Generali PPF. Její dominantní člen Česká pojišťovna je lídrem trhu a i partnerská Generali patří mezi šest největších společností. I na Slovensku patří mezi významné skupiny, přestože je zastoupena pouze jedním členem – pojišťovnou Generali. Působila zde i Česká pojišťovna, ovšem v roce 2008 k jejímu sloučení právě s Generali. Pro úplnost dodejme, že členem skupiny v České republice je také dceřiná společnost České pojišťovny – ČP Zdraví.

Výrazně lepší postavení má na Slovensku značka Allianz. Je zastoupena sice jen jedním členem, ovšem velmi významným – lídrem trhu Allianz – Slovenskou poisťovňou. V České republice patří Allianz také k nejvýznamnějším pojišťovnám, ale její tržní postavení je o něco slabší.

Na obou trzích působí také ČSOB Pojišťovna. Její pozice je však výrazně lepší v České republice než na Slovensku. Ovšem i tam patří do TOP10.

Mezi TOP10 se v obou zemích řadí i UNIQA. Její tržní podíl je sice v obou zemích přibližně stejný, ovšem na Slovensku to pro ni znamená o něco lepší postavení v žebříčku pojišťoven. Je to dáno větší diferenciací slovenského trhu ve smyslu dominantnějšího postavení velkých pojišťoven

Mezi pojišťovny, které patří k nejvýznamnějším v obou zemích, musíme počítat i ING (na českém trhu působící jako pobočka ING životnej poisťovne). I ta má obdobné tržní podíly a paradoxně lepší postavení na Slovensku, kde je její podíl o málo menší než v České republice. Příčina je stejná jako u pojišťovny UNIQA.

Z TOP10 v České republice nemá svůj protějšek na Slovensku Komerční pojišťovna (žádná partnerská společnost tam nepůsobí). V opačném gardu bychom marně hledali ze slovenského TOP10 mezi největšími pojišťovnami na českém trhu názvy Amslico a Wüstenrot. Obě společnosti sice mají v České republice partnerské pojišťovny, jejich tržní podíl však na nejlepší „desítku“ nestačí.  

Na obou trzích působí dále pojišťovny, které však ani v jednom případě mezi TOP10 nepatří. Jedná se o tyto: AEGON, AXA, pojišťovny skupiny ERGO (D.A.S., ERGO, Victoria a ERV), Aviva (součást skupiny MetLife), Cardif, Deutscher Ring (v České republice je členem ČAP jen životní složka, ve SLASPO jsou obě), HDI (není na Slovensku členem SLASPO), Union poisťovňa (není v České republice členem ČAP).

Pouze v České republice působí (z členů ČAP) tyto pojišťovny: Direct (ta oznámila ukončení činnosti), Hasičská vzájemná pojišťovna, Pojišťovna VZP, Slavia a Triglav. Naopak jen na Slovensku bychom našli (z členů SLASPO): Groupama Garancia a Poisťovňa Poštovej banky.

Z nečlenských pojišťoven působících v obou zemích zmiňme pro úplnost Atradius Credit Insurance, Coface Austria, Euler Hermes, Chartis (AIG), Österreichische Hagelversicherung, QBE. Z nich hrají významnější roli Chartis a QBE.

Sloučenému českému a slovenskému trhu vládne Kooperativa

Odpověď na otázku, jaké je postavení pojišťoven na obou trzích současně lze získat sečtením objemů pojistného dosahované na obou trzích (převedené na € a upravené paritou kupní síly). Sčítat je možné jen objemy u těch pojišťoven, které mají v obou zemích jasného partnera (například Kooperativa, Allianz, Generali atd.), nebo mají partnera analogického postavení (například Pojišťovnu České spořitelny a Poisťovňu Slovenskej sporiteľne). Pro vytvoření tohoto žebříčku jsou využity výsledky „národních“ trhů za běžný rok 2012 (červenec 2011 – červen 2012).

Z přehledu jasně vyplývá, že nejsilnější pojišťovnou „spojeného trhu“ je Kooperativa. Těží tak ze svého silného postavení v obou zemích, kde je pokaždé „dvojkou“. Lídři jednotlivých „národních“ trhů pak obsazují pozici „dvojky“ a „trojky“, když doplácejí buď na menší (Allianz) nebo vůbec žádné (Česká pojišťovna) zastoupení ve druhé zemi. V celkovém TOP10 žebříčku jsou ještě dvě pojišťovny působící jen v jedné části „spojeného trhu“: Česká podnikatelská pojišťovna a Komerční pojišťovna, které najdeme jen v České republice. Nejlepší výhradně slovenská pojišťovna je Komunálna poisťovňa, která je celkově 12. Větší zastoupení českých pojišťoven je logické, protože jejich trh je větší než slovenský. Z přehledu můžeme také velmi lehce odvodit, že nejsilnější pojišťovací skupinou „spojeného trhu“ je jednoznačně VIG.

Zajímavý je také pohled na pořadí pojišťoven při eliminaci nestejné velikosti obou zemí. Český trh je přibližně dvakrát větší než slovenský a pro jejich srovnání je tedy nutné počítat jen s polovinou jeho objemů. Desítka největších pojišťoven pak vypadá takto:

 

Trh celkem – vážené hodnoty

Sloučené objemy

Objem

Podíl

Poř.

Kooperativa

1 061 913

20,24

1

Allianz, Allianz Slovenská poisťovňa

914 385

17,43

2

Česká pojišťovna

649 663

12,38

3

Generali

382 771

7,30

4

ČSOB Pojišťovna

352 411

6,72

5

Pojišťovna ČS, Poisťovňa Slovenskej sporiteľne

255 695

4,87

6

UNIQA

229 875

4,38

7

ING

215 953

4,12

8

KOMUNÁLNA poisťovňa

188 753

3,60

9

MetLife Amcico/Amslico

187 877

3,58

10

Celkem

5 246 735

x

x

Vysvětlivky: Objem v tis € (1 € = 25,00175 CZK), na Slovensku přepočteno paritou kupní síly (1,16309), Podíl v %, Poř. obsahuje pořadí v příslušném žebříčku pojišťoven; pokud pojišťovna působí v obou zemích, je uváděn její obecně známý název bez označení „pojišťovna/poisťovňa

Mezi největší pojišťovny takto sloučeného trhu se dostala MetLife Amcico/Amslico, která je výrazně úspěšnější na Slovensku než v České republice. Dále do této skupiny pojišťoven patří i Komunálna poisťovňa, která je tak jedinou výhradně slovenskou pojišťovnou v TOP10 z tohoto pohledu. Naopak pojišťovny zastoupené jen na českém trhu svoje postavení ztratily. Česká pojišťovna klesla v pořadí o jedno místo a Českou podnikatelskou pojišťovnu spolu s Komerční pojišťovnou bychom v TOP10 hledali marně.

Pokračování příště

Kateřina Lhotská, NESS

Zdroj: Kateřina Lhotská, NESS

Facebook Twitter

Související články

27.12.2012ANALÝZA: Srovnání českého a slovenského pojistného trhu 1.díl
28.12.2012ANALÝZA: Srovnání českého a slovenského pojistného trhu – 2.díl
29.12.2012ANALÝZA: Srovnání českého a slovenského trhu - 3.díl

Komentáře

PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.