Vývoj trhu, dohled » Výsledky pojišťoven » Zisk Talanx překonal zadané cíle a navrhuje zvýšení dividendy

Zisk Talanx překonal zadané cíle a navrhuje zvýšení dividendy

1.4.2016, Výsledky pojišťoven, Talanx

Zisk Talanx překonal zadané cíle a navrhuje zvýšení dividendy

Koncern Talanx zaznamenal v roce 2015 výrazný růst a překonal tak finanční cíl i přes úplný odpis goodwillu německého životního pojištění ve druhém kvartálu.

Objem předepsaného brutto pojistného vzrostl o 9,7 % na 31,8 miliard eur (2014: 29,0). To představuje 4,8% nárůst, který byl založený na pokračujícím uplatňování strategie internacionalizace aktivit.

Hrubý hospodářský výsledek (EBIT) stoupl o 15,3 % na rekordní úroveň 2,2 miliard euro. Zisk koncernu dosáhl 734 milionů euro, což je druhý nejvyšší výsledek po loňském roce, kdy činil 769 milionů eur. Bez započítání úplného odpisu goodwill činil výsledek Talanx 155 milionů eur.

Úspěšný finanční rok Talanx

V důsledku dobrého obchodního vývoje navrhlo představenstvo a dozorčí rada valnému shromáždění zvýšení dividendy na hodnotu 1,30 z 1,25 eur na akcii. To odpovídá výnosu dividendy průměrného akciového kurzu za uplynulý rok ve výši 4,6 %. Od vstupu na burzu v roce 2012 skupina Talanx každoročně zvyšuje vyplácení dividend. Kumulovaně se za předešlé čtyři roky dividenda za akcii zvýšila o 25 centů, tedy téměř o čtvrtinu.

„Hospodářský výsledek 2015 byl ovlivněn nízkými úroky, jak novým strategickým nastavením našeho pojištění osob a podnikatelů v Německu, tak jako opatřeními na zlepšení kvality portfolia německého průmyslového pojištění. Vzhledem k náročnému prostředí, jsme docílili mimořádně uspokojivého výsledku. Opětovným zvýšením výnosů pokračujeme v naší kontinuální dividendové politice,“ komentoval vývoj Herbert K. Haas, předseda představenstva Talanx.

Málo přírodních katastrof

K dobrému výsledku přispěl i fakt, že v minulém roce došlo jen k malému množství přírodních katastrof. V rámci koncernu dosáhlo celkové zatížení z velkých škod hodnoty 922 milionů eur netto, čímž nepřesáhlo původní rozpočet ve výši 980 milionů eur.

Combined ratio skupiny Talanx se podařilo zlepšit o 1,9 procentuálního bodu na 96 %. Ve všech obchodních oblastech se kombinovaná kvóta pohybovala pod hranicí 100 %. Pojistně-technický výsledek ke konci roku činil -1,4 miliard eur.

Výsledek kapitálových investic se snížil i přes nárůst pravidelných výnosů o 5,1 % na 3,9 miliard eur. V minulém roce tato položka profitovala z mimořádných zisků z prodeje akcií Swiss-Life. Výnos kapitálových investic dosáhl s 3,6 % nezměněnou solidní úroveň

Díky dobrému pojistně-technickému cash-flow a kurzovým změnám se aktiva ve vlastní správě navýšila o 4,5 % na 100,8 miliard eur. Zisk na akcii k 31. prosinci 2015 představoval 2,9 eur.

Vlastní kapitál se zvýšil na 8,3 miliard eur, tedy na 32,76 eur za akcii.


V České republice je koncern Talanx přítomný prostřednictvím organizační složky rakouské pojišťovny HDI Versicherung AG.

HDI_logo

Zdroj: Talanx

Facebook Twitter

Související články

22.01.2016Německý Talanx změnil jméno svého pojistitele HDI Gerling na HDI Global SE
22.12.2015Talanx získává IBM jako nového partnera datového centra
07.09.2015Koncern Talanx přeskupuje aktivity životního pojištění v Německu
10.12.2015Seznamte se. Talanx Group, evropský gigant na poli pojištění a zajištění.
22.01.2016Německý Talanx změnil jméno svého pojistitele HDI Gerling na HDI Global SE
27.07.2015Rozhovor s Otokarem Cudlmanem o vizi HDI i jeho mnohaleté kariéře
28.08.2015Jsme pojištěni? Tak plnou parou vpřed!

Komentáře

PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.