Vývoj trhu, dohled » Výsledky pojišťoven » VIG vydal předběžné výsledky pojistného za rok 2015

VIG vydal předběžné výsledky pojistného za rok 2015

26.1.2016, Výsledky pojišťoven, VIG

VIG vydal předběžné výsledky pojistného za rok 2015

VIG jako přední pojišťovací koncern Rakouska a zemí střední a východní Evropy zaznamenal v roce 2015 dobrý vývoj pojistného. V neživotním/úrazovém pojištění došlo k růstu o 2,0 procenta a v životním pojištění nastal v oblasti běžně placeného pojistného nárůst o 2,3 procenta.

Pokles celkového přímo předepsaného, nekonsolidovaného pojistného (-1,5 procenta) na přibližně 9,2 mld. EUR je dán zejména přetrvávajícím nízkým úročením a s tím spojenou zdrženlivostí při prodeji jednorázově placeného životního pojištění. Znovu se projevil strategický význam výrazné regionální diverzifikace koncernu v regionu SVE, protože země v rámci segmentu „Ostatní trhy“ opět dosáhly dynamického růstu o zhruba 10 procent.

VIG cíleně využívá dané potenciály

V neživotním/úrazovém pojištění bylo získáno pojistné o přibližné výši 4,8 mld. EUR (+2,0 procenta). V Rakousku projevila společnost Wiener Städtische Versicherung svou sílu především v oblasti odbytu majetkového pojištění a dosáhla výrazného růstu o 3,4 procenta. Na obou pro VIG významných trzích zemí SVE, České republiky a Slovenska, zvýšily koncernové společnosti pojistné v neživotním/úrazovém pojištění o 4,8 resp. o 1,5 procenta. V Rumunsku se za příznivějších podmínek na trhu projevil úspěch kontinuálně realizovaných opatření.

Po prvních náznacích pozitivního obratu v roce 2014 dosáhly rumunské koncernové společnosti VIG vzestupu v neživotním/úrazovém pojištění o 20,6 procenta. Velmi dynamicky se znovu vyvíjely obchodní aktivity v mnoha zemích SVE v segmentu „Ostatní trhy“. Dvojciferného nárůstu v neživotním/úrazovém pojištění dosáhly například Bulharsko, Turecko, Albánie a Bosna a Hercegovina. Taktéž koncernové společnosti v Maďarsku a Srbsku se v tomto segmentu vyvíjeli velmi úspěšně. VIG pokračovala na Ukrajině v silném růstu z minulého roku a dosáhla zde v lokální měně růstu o 30,9 procenta.

Pojištění motorových vozidel

Pojištění motorových vozidel je v mnoha zemích vystaveno silnému konkurenčnímu tlaku. Vienna Insurance Group se proto cíleně zaměřila na jiná odvětví majetkového pojištění a dosáhla díky tomuto diferencovanému přístupu k trhu potěšujícího růstu o celkově 3,2 procenta.

Životní pojištění

V životním pojištění zaznamenala VIG v případě produktů s běžně placeným pojistným dobrý vývoj s nárůstem o 2,3 procenta. V důsledku cílené zdrženlivosti u jednorázově placeného pojištění (-16,3 procenta) kleslo pojistné v životním pojištění celkově o 5,8 procenta.

Navzdory tomu došlo na mnoha trzích zemí střední a východní Evropy k pozoruhodnému nárůstu v životním pojištění. Polské koncernové společnosti dosáhly v lokální měně růstu běžně placeného pojistného o 5,5 procenta. V Rumunsku pokračovala VIG v nastoupeném kurzu, což znamenalo vzestup pojistného v životním pojištění o 51,8 procenta. Také „Ostatní trhy“ opět projevily mimořádnou výkonnost. Koncernové společnosti zvýšily pojistné v životním pojištění o 13,6 procenta. Vyzvednout je třeba zejména Srbsko (+22,8 procenta), Bulharsko (+22,5 procenta), pobaltské státy (+15,0 procenta) a i menší země, jako jsou Makedonie nebo Bosna a Hercegovina. Na Ukrajině bodovala VIG i v životním pojištění – růst pojistného o 54,0 procenta v lokální měně zvýrazňuje důvěru klientů v přední pojišťovací koncern regionu SVE.

VIG_2015_1

Pobaltí - trh VIG s nejvyšším růstem

V roce 2015 VIG v rámci své strategie velmi soustředěně expandovala na trhu pobaltských zemí. V uplynulých letech zde životní pojištění setrvale výrazně rostlo. Objem pojistného se za pět let ztrojnásobil a pojistné naposledy dosáhlo výše zhruba 60 mil. eur.

Koncern to vedlo k posílení aktivit i v oblasti neživotního a úrazového pojištění. Kupříkladu v Litvě byla založena nová neživotní pojišťovna Compensa. Tato společnost v Litvě, Lotyšsku a Estonsku převezme dosavadní aktivity polské společnosti Compensa v neživotním a úrazovém pojištění a bude v rámci nové struktury rozvíjet další distribuční cesty. Další expanze v oblasti neživotního a úrazového pojištění se kromě toho zdařila v podobě akvizice lotyšských neživotních pojišťoven Baltikums a BTA Baltic2 – obě společnosti nabízejí své produkty i v Estonsku a Litvě. Pojistné těchto dvou společností ještě není zahrnuto v předběžném pojistném Vienna Insurance Group za rok 2015. Byly tak učiněny zásadní kroky, aby se koncern VIG stal jedním z předních pojišťovatelů v pobaltských zemích.

Předběžné, nekonsolidované a neauditované pojistné 2015

VIG_2015_2

Zdroj: VIG

Facebook Twitter

Související články

03.12.2015Šéf rakouské pojišťovny Peter Hagen u VIG končí
22.09.2015VIGO Investments kupuje společnost na bezhotovostní platby Expensa a.s.
26.08.2015VIG: Špičkový rating „A+" se stabilním výhledem potvrzen
21.08.2015Z představenstva zajišťovny VIG Re odchází Claudia Stránský
28.04.2015Výsledky společnosti VIG Re za rok 2014

Komentáře

PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.