Vývoj trhu, dohled » Výsledky pojišťoven » UNIQA pojišťovna posílila loni bezmála o pět procent

UNIQA pojišťovna posílila loni bezmála o pět procent

11.3.2016, Výsledky pojišťoven, UNIQA pojišťovna

UNIQA pojišťovna posílila loni bezmála o pět procent

Podle předběžných výsledků předepsala UNIQA loni na pojistném celkem 5,807 miliardy korun a posílila o 4,73 % (na bázi APE, tj. s poměrným započtením jednorázového životního pojištění na bázi deseti let, předepsala UNIQA 5,735 miliardy korun a vzrostla o 4,88 %). Trh si ve stejné době připsal celkový růst ve výši jednoho procenta.

 

Neživotní segmenty

Podíl 79 % z celkového pojistného připadl na neživotní segmenty, které posílily meziročně na pojistném o 6,23 % na celkových 4,611 miliardy korun. UNIQA se v tomto odvětví zařadila ke třem nejdynamičtějším velkým společnostem na pojistném trhu. Nejvíce se dařilo v odvětvích odpovědnosti (+ 13 %), transportu (+ 30 %), pojištění techniky (+ 9 %) a v pojištění právní ochrany. Tržní podíl UNIQA se v neživotním pojištění zvýšil na 6,4 % (sedmé místo).

Životní pojištění

Životní pojištění přispělo v UNIQA celkem 1,196 miliardy korun a meziročně stagnovalo. To se týkalo i běžně placeného životního pojištění. Jednorázově placené životní pojištění loni ztratilo 5,86 %. Celkově loni trh životního pojištění v ČR ztratil 3,5 %, což odráželo přísnější legislativní úpravy daňové uznatelnosti, negativní fenomén přepojišťování, nepříznivý vývoj úrokových sazeb, a v neposlední řadě i politické tahanice, které kazí reputaci tohoto finančního nástroje.

Škodovost

Celková škodovost byla díky absenci výskytu větších kalamitních škod na úrovni 55 procent, což je sice horší výsledek než v roce 2014 (51 %), nicméně stále velmi příznivý. Nejvyšší škodovost se loni projevovala v pojištění odpovědnosti, havarijním pojištění, povinném ručení a v úrazovém pojištění.

Ve kmeni UNIQA pojišťovny bylo ke konci prosince 2015 celkem 741.137 pojistných smluv – meziročně o 3,3 % více. Nejvíce přibylo nových smluv povinného ručení.

Předběžné výsledky skupiny UNIQA Insurance Group 

UNIQA pojišťovna působí v rámci evropské skupiny UNIQA Insurance Group se sídlem ve Vídni. Koncern ve sledovaném období předepsal na pojistném o 4,3 % více, celkem 6,325 miliardy EUR. Hrubý zisk činil 423 milionů EUR, což bylo meziročně bezmála o 12 % více a představovalo historické maximum skupiny.

V souvislosti s úspěšným plněním strategie UNIQA 2.0 implementované v roce 2011 a s ohledem na podstatně zlepšený hospodářský výsledek bylo rozhodnuto o zahájení inovačního a modernizačního programu v objemu půl miliardy EUR zaměřeného zejména na IT technologie a redesign obchodního modelu. Velká část investice by měla proběhnout už letos, což bude mít dopad na snížení hospodářského výsledku v roce 2016.

Současně rozhodlo vedení skupiny o přizpůsobení struktury koncernu novým cílům (definitivní zavedení ještě podléhá schválení regulačního dohledu):

  • Čtyři společnosti a součásti skupiny operující na rakouském trhu – UNIQA Österreich Versicherungen AG, Raiffeisen Versicherung AG, Finance Life Lebensversicherung AG a Salzburger Landes-Versicherung AG budou sloučeny v horizontu jednoho roku do jedné entity UNIQA Österreich Versicherungen AG.
  • Holdingová společnost UNIQA Insurance Group AG bude mít tříčlenné představenstvo namísto dosavadního pětičlenného. Od 1. 6. 2016 bude představenstvo působit v tomto složení: Andreas Brandstetter (CEO), Kurt Svoboda (CFO/CRO) a Erik Leyers (COO).
  • Představenstvo UNIQA International AG bude od stejného data pracovat ve složení Wolfgang Kindl (CEO), Zoran Visnjic (CSO), Johannes Porak (Bankopojištění), Kurt Svoboda (CFO/CRO), Erik Leyers (COO), Peter Eichler (životní a zdravotní pojištění) a Andreas Kößl (neživotní pojištění).

Zdroj: UNIQA pojišťovna

Facebook Twitter

Související články

08.03.2016UNIQA pojišťovna přichází s novým pojištěním bydlení
29.02.2016UNIQA hledá pojistného matematika na životní pojištění
16.02.2016UNIQA hledá vhodného kandidáta na pozici Oblastní ředitel pro oblast Zlín
16.02.2016UNIQA pojišťovna zařadila pojištění proti viru Zika
03.02.2016Logika Loga českých pojišťoven: UNIQA pojišťovna
26.01.2016UNIQA loni prokázala pojistné podvody za 69 milionů korun
17.02.2016Počet škod klientů UNIQA pojišťovny vzrostl loni o tři procenta

Komentáře

PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.