Vývoj trhu, dohled » Vyjádření OVB k 5 milionové pokutě: „Šlo o pochybení jednotlivců“

Vyjádření OVB k 5 milionové pokutě: „Šlo o pochybení jednotlivců“

16.3.2016, Vývoj trhu, dohled, oPojištění.cz

Vyjádření OVB k 5 milionové pokutě: „Šlo o pochybení jednotlivců“

Poradenská společnost OVB Allfinanz, která je členem USF, dostala od České národní banky pokutu za klamavé praktiky 5 milionů korun. Ve vyjádření společnost uvedla, že šlo o pochybení jednotlivců, kteří již pro OVB nepracují. 

Pokuta od ČNB v takové výši není na české poměry zcela běžná. Pokuty podobných hodnot už padly, ale mnoho odborníků z branže ví, že by jich mělo být mnohem více.

Při žádosti o komentář společnost OVB prostřednictvím mediálního zástupce uvedla: „Zmiňovaná pokuta je za období září 2010 - únor 2013. To bylo období, kdy způsob prezentace a terminologie IŽP neměla úplně jasné pravidla. To, jaká terminologie je správná, ČNB upřesnila až po té, co byly podány stížnosti a to Dohledovým benchmarkem 5/2013 z 28. srpna 2013. Od té doby, co jsou k němu jasné výklady, postupujeme striktně v souladu s požadavky České národní banky. Nutno dodat, že v kontrolovaném období jsme měli jen 0,2% klientských stížností z 591.000 uzavřených smluv. Zajímavé je, že více než polovina prošetřovaných stížností se týkala smluv uzavřených našimi bývalými poradci, kteří přešli ke konkurenci, nebo ukončili svoji činnost. S některými dokonce vedeme soudní spory. Nutno podotknout, že nejde o systémové pochybení, ale o pochybení jednotlivců. V současné době je v rámci konceptu komplexního finančního poradenství IŽP z hlediska smluv minoritním produktem," dodává Jiří Reichl.


Čtěte také: ČNB pokutuje makléřskou firmu Colosseum pokutou 3 miliony korun


 

Ve svém vyjádření OVB uvádí, že každý případ posuzuje vzhledem k původcům individuálně. Na dotaz, zda považují výši pokuty za adekvátní, odpověděl zástupce OVB následně. „Pokuta je v intencích možností daného zákona. O její výši rozhoduje regulátor, tedy ČNB. My jsme se snažili zástupcům regulátora argumentovat našimi názory. V jedné z kontrolovaných oblastí bohužel nebyly naše argumenty vyslyšeny.

Vzhledem k tomu, že OVB je jedním z členů Unie společností finančního zprostředkování a poradenství, a tímto rozhodnutím bylo dokázáno, že porušila etický kodex členů USF, zeptali jsme se mluvčího unie, Jiřího Šindeláře o vyjádření, zda budou proti OVB Allfinanz podnikat nějaké kroky. „Naše představenstvo i etická komise se bude samozřejmě celým případem detailně zabývat. Jako každým podobným případem v minulosti,“ komentuje. „Podle mých informací už došlo k nápravě všech pochybení, kterých se měla společnost OVB v těchto letech podle závěrů ČNB dopustit. Navíc se nejednalo o chybu systému, ale o selhání jednotlivých lidí. Většina z nich už pro společnost OVB nepracuje a někteří už opustili oblast finančního poradenství úplně," dodává Jiří Šindelář, výkonný ředitel USF.

Zdroj: oPojištění.cz

Facebook Twitter

Související články

14.03.2016ČNB pokutuje OVB Allfinanz za klamavé obchodní praktiky částkou 5 milionů korun
21.11.2013Pokuta pro Partners
01.07.2015ČNB pokutuje makléřskou firmu Colosseum pokutou 3 miliony korun
03.03.2016Co bude znamenat vedení účtů zdravotních pojišťoven u ČNB?
14.01.2016ČNB za rok 2015 propadla do červených čísel
06.01.2016ČNB povolila Allianz převzetí konkurenční pojišťovny Wüstenrot
04.01.2016Zasáhlo by zdravotní pojišťovny převedení účtů pod ČNB?
15.12.2015Ředitel sekce dohledu ČNB David Rozumek zvolen do správní rady EBA

Komentáře

PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.