Vývoj trhu, dohled » Spor o regulaci provizí se vyhrocuje. Provize bude projednávat skupina na úrovni vládní koalice.

Spor o regulaci provizí se vyhrocuje. Provize bude projednávat skupina na úrovni vládní koalice.

11.6.2015, Vývoj trhu, dohled, oPojištění.cz, Hospodářské noviny

Spor o regulaci provizí se vyhrocuje. Provize bude projednávat skupina na úrovni vládní koalice.

Spor o regulace výše provize a další podmínky prodeje životních pojistek se natolik vyostřil, že jej bude muset řešit pracovní skupina na úrovni vládní koalice.

Nesouhlas ministerstva financí s návrhem poslance Šincla dosáhl nové úrovně. Vzhledem k neshodám rozpočtový výbor sněmovny včera projednávání novely zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích prozatím přerušil. Kompromisní řešení se teď pokusí najít skupina expertů, o které rozhodla koaliční rada. Pokud se tento záměr nepodaří, měl by platit odmítavý názor ministerstva financí. 

Novela zákona měla být 16. června projednávána ve druhém čtení poslanci, tato možnost, ale kvůli výše zmíněným neshodám padá. Zároveň s tím mají ve stejný den poslanci na programu novelu zákona o pojišťovnicví, k níž podal Šincl stejný návrh na regulaci provizí. Tato novela rozpočtovým výborem již prošla. 

Šinclův návrh má za cíl zabránit "přetáčení smluv", při němž část neseriózních zprostředkovatelů přesvědcí klienty, aby pojistku zrušili a místo ní uzavřeli jinou. Obdobné stanovisko zastávají i pojišťovny, které ale zároveň k této situaci přispěly, když tento řád zavedly a současný systém odměn tolerovaly. 

Pojišťovny mají zastání v ČNB, která chce prodloužit dobu výplaty provizí ze dvou na pět let, regulaci výše provize však odmítá. 

Podle analytika finančních trhů Ondřeje Záruby ze společnosti Comsense Capital si měli zprostředkovatelé sami udělat pořádek před deseti lety. "Pokud tak neučinili, udělá to za ně někdo zvenku. Možná nepříliš šetrným způsobem," míní Záruba. 

Zdroj: oPojištění.cz, Hospodářské noviny

Facebook Twitter

Související články

01.06.2015Jistoty Šinclova návrhu: poškozený spotřebitel a eldorádo pojišťoven
20.05.2015Slabiny Šinclova návrhu k novele 38, poslanci projednali se zástupci pojišťoven a zprostředkovatelů
07.05.2015Rozpočtový výbor podpořil zastropování provizí u životního pojištění
09.04.2015Novela zákona 38 prošla v Poslanecké sněmovně prvním čtením a rozpravou
30.06.2014Novela zákona „38“ opět ve světle ramp. Připomínky odborníků nevyslyšeny

Komentáře

PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.