Vývoj trhu, dohled » Novela zákona o pojištění odpovědnosti odložena

Novela zákona o pojištění odpovědnosti odložena

21.3.2016, Vývoj trhu, dohled, oPojištění

Novela zákona o pojištění odpovědnosti odložena

Ministerstvo financí připravilo novelu, zákona o pojištění odpovědnosti za újmu způsobenou provozem vozidla. Ta by se měla nově týkat motorových zařízení, které nejsou součástí silničního provozu. Návrh zákona však vláda na pondělním zasedání odložila.

Případ s celoevropským dopadem odstartoval prostý soudní spor, započatý ve Slovinsku. Damijan Vnuk se soudil s pojišťovnou Triglav o náhradu škody ve výši 15 944,10 EUR. Škoda mu vznikla, když na dvoře jeho statku naboural malý užitný traktůrek do žebříku, na němž stál a on spadl dolů.

Předmětem sporu v původním řízení bylo, zda se povinné pojištění motorových vozidel vztahuje na škody způsobené použitím traktoru jako dopravního prostředku, avšak nikoli na škody způsobené jeho použitím jako stroje nebo pohonu, neboť škoda vznikla při ukládání balíků sena do seníku ve stodole.

Pojišťovna však zaplacení 15 944 eur jako náhrady nemajetkové újmy odmítla, neboť se, podle jejího názoru, pojištění dané odpovědnosti nevztahovalo na použití traktoru v případě jeho použití jako pracovního stroje v rámci práce před stodolou na statku, tj. mimo silniční provoz. Spor tedy začal řešit Evropský soudní dvůr.


Čtěte také: Rozšíří se pojištění odpovědnosti z provozu vozidla i mimo komunikace?


 

Jako předběžnou otázku soudní dvůr řešil, zda se povinné pojištění dané odpovědnosti vztahuje buď na škody způsobené vozidlem pouze v rámci silničního provozu, anebo na všechny škody, které nějakým způsobem souvisí s používáním či fungováním vozidla, bez ohledu na to, zda lze uvedenou situaci definovat jako situaci v rámci provozu.

Tuto otázku vyřešil evropský soudní dvůr rozsudkem, ze kterého vyplynulo, že se povinné pojištění dané odpovědnosti vztahuje na všechny škody, které nějakým způsobem souvisí s používáním či fungováním vozidla, bez ohledu na to, zda jde o situaci v rámci silničního provozu nebo na soukromém pozemku. A právě tento rozsudek je nyní potřeba promítnout do právního řádu České republiky, novelizací zákona č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti za újmu způsobenou provozem vozidla

Novela nenavyšuje rozsah vozidel podléhajících povinnému ručení, pouze jej rozšiřuje i mimo veřejné pozemní komunikace,“ říká Jakub Vintrlík z tiskového oddělení ministerstva financí.

Nově půjde téměř o všechna motorová a jejich přípojná vozidla, která jsou konstrukčně určena k provozu na pozemních komunikacích, přestože nejsou v registru silničních vozidel. Pojištění odpovědnosti půjde sjednat i na dobu určitou, stejně tak zůstává zachována možnost pojištění přerušit, například u sezonně používaných vozidel.

Vozíky pro invalidy mají naštěstí z tohoto zákona výjimku. 

Novela zákona, byla však vládou na pondělním zasedání odložena. 

Kompletní znění novely naleznete zde.

Zdroj: oPojištění

Facebook Twitter

Související články

17.08.2015Rozšíří se pojištění odpovědnosti z provozu vozidla i mimo komunikace?

Komentáře

PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.