Vývoj trhu, dohled » Pojišťovny odhalily pojistné podvody za více než miliardu korun!

Pojišťovny odhalily pojistné podvody za více než miliardu korun!

9.2.2016, Vývoj trhu, dohled, ČAP

Pojišťovny odhalily pojistné podvody za více než miliardu korun!

Pojišťovny sdružené v České asociaci pojišťoven (ČAP) prověřily v roce 2015 přes 15 tisíc podezřelých pojistných událostí a prokázaly pojistné podvody v hodnotě 1,2 miliardy Kč. Bylo prověřeno o 60 % více podezřelých pojistných událostí než v předchozím roce a výše prokázané hodnoty odhalených pojistných podvodů vzrostla meziročně o 9 %.

 

V loňském roce, poprvé v historii, odhalily pojišťovny nejvíce případů pojistného podvodu v oblasti pojištění osob, do které vedle životního pojištění spadá také úrazové pojištění a pojištění nemoci. V tomto segmentu bylo prošetřeno 7602 podezřelých případů, což je o 90 % více než v předchozím roce. Pojišťovny tak zde uchránily před podvodníky čtvrt miliardy korun. Pojištění osob dominuje letošní statistice nejen díky počtu prověřovaných pojistných událostí, ale i díky 26% meziročnímu nárůstu prokázané hodnoty.

Pojišťovnám se daří odhalovat nejen řadové podvodníky, kteří například zneužívají denní dávky za dobu pracovní neschopnosti, ale úspěšně rozkrývají pojistné podvody, za kterými stojí velké organizované skupiny. Figurují v nich kromě klientů i nepoctiví zprostředkovatelé či zaměstnanci pojišťoven a lékaři. „V souvislosti s rostoucími nároky na odškodnění podle nového občanského zákoníku lze očekávat i více pokusů o pojistné podvody v této oblasti. Proto na půdě ČAP pracujeme na rozšíření stávajícího Systému pro výměnu informací o podezřelých okolnostech, který pomáhá pojišťovnám identifikovat podezřelé okolnosti v povinném ručení (SVIPO) i do oblastí úrazového pojištění a pojištění nemoci (SVIPO II),“ říká výkonný ředitel ČAP Jan Matoušek.

Největší objem podvodně nárokovaných škod přesahující částku 604 milionů Kč byl odhalen v  pojištění majetku a odpovědnosti. Kumulovaný výsledek těchto odvětví vypovídá o 48 % meziročním nárůstu počtu prověřovaných případů a 13 % meziročním nárůstu objemu odhalených pojistných podvodů. Mezi nejčastější typy podvodů patří nadhodnocování vzniklých škod a doložení padělaných pořizovacích dokladů u poškozených předmětů, zejména u požárů, živelních či vodovodních škod.

V oblasti pojištění vozidel odhalily pojišťovny v loňském roce pojistné podvody v celkovém finančním objemu přes 353 milionů Kč. To je o 3,6 % méně než v loňském roce. Vzhledem k ústupu podvodného jednání na drahých vozidlech se pojišťovny ve vyšší míře zabývaly šetřením pojistných událostí s nižší průměrnou výší škody. Celkem prošetřily 6008 podezřelých pojistných událostí, což je o 37 % více než v předchozím roce.

Pojistný podvod je závažný trestný čin. V případě odhalení se klient vystavuje nebezpečí trestního stíhání a hrozí mu trest odnětí svobody až do výše 10 let. Výrazný nárůst detekovaných podvodných událostí je důkazem toho, že pojišťovny podvody rozhodně netolerují. Naopak neustále zdokonalují nástroje a metody pro jejich odhalování. „Díky využívání nových technologií se pojišťovnám daří uchránit stále větší objem finančních prostředků, což má pozitivní dopad jak na ekonomiku samotných pojišťoven, tak i na peněženky poctivých klientů,“ zakončuje Jan Matoušek.

Statistika pojistných podvodů členů ČAP za rok 2015

pojistne_podvody_CAP_2015

 

Počet prošetřených případů pojistných podvodů v roce 2015 (v ks)

pojistne_podvody2_CAP_2015

Zdroj: ČAP

Facebook Twitter

Související články

25.01.2016Vyšel nový pojistně teoretický bulletin od ČAP
06.01.2016Pojišťovnictví v roce 2016: výkonný ředitel ČAP, Jan Matoušek
27.11.2015ČAP a ČNB o zamítnuté novele zákona o pojišťovnictví.
23.09.2015Novým generálním ředitelem NN se stane Jiří Čapek
07.08.2015Pojišťovna VZP, a. s. patří podle statistik ČAP mezi nejrychleji rostoucí
31.08.2015Prozatímní stanoviska zprostředkovatelů a ČAP ke zprávám o novele 38

Komentáře

adresář
PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.