Vývoj trhu, dohled » Ministr financí chce, aby bankovní účty zdravotních pojišťoven byly pod ČNB

Ministr financí chce, aby bankovní účty zdravotních pojišťoven byly pod ČNB

15.5.2015, Vývoj trhu, dohled, Aktualne.cz, oPojisteni.cz

Ministr financí chce, aby bankovní účty zdravotních pojišťoven byly pod ČNB

Kvůli snaze o vylepšení výsledků hospodaření českého státu, chce nově ministerstvo financí nařídit zdravotním pojišťovnám, aby převedly své peníze uložené u komerčních bank, pod správu ČNB. Chce tím ušetřit stovky milionů.

Ministerstvo financí navrhuje, aby zdravotní pojišťovny (ZP) povinně převedly na účty ČNB své finance nejpozději do března následujícího roku. Ministerstvo by tak s jejich penězi mohlo částečně hospodařit. Návrh novely zákona o rozpočtových pravidlech nyní projednává Legislativní rada vlády.

Zahrnutím dalších účtů pod pojem peněžní prostředky státní pokladny, včetně povinnosti vést vybrané účty u České národní banky, bude dosaženo zpomalení růstu státního dluhu a kontroly nad hospodařením vybraných subjektů,“ obhajuje změnu pravidel mluvčí ministerstva financí Radek Ležatka. „Novela zákona by měla ulevit napjatému rozpočtu o stovky milionů korun ročně," dodává.

Zdravotní pojišťovny se k rozpracované novele staví spíše neutrálně. Jelikož je novela stále na cestě Legislativní radou, může být ještě značně pozměněna. Jedním z dosavadních argumentů proč účty u ČNB nemít, je názor, že i když se jedná o veřejné finance, nejsou to finance státu, protože příjem ZP pochází z pojistného, které jim svěřují pojištěnci. Návrh tak prý jde proti základní zásadě systému veřejného zdravotního pojištění, tedy financování zdravotní péče odděleně od státu prostřednictvím zdravotních pojišťoven. „Navrhovaná novela zákona o rozpočtových pravidlech by znamenala velice výrazný zásah do hospodaření zdravotních pojišťoven. Zákon navíc bude teprve procházet parlamentem a není jasné, jak vše dopadne. Vyhodnocení dopadů, vyplývající z novely zákona, v současné době pojišťovna analyzuje“, uvedla tisková mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová.

V obecné rovině je možno říci, že předložený návrh zákona by z hlediska řízení veřejných financí mohl být v řadě ohledů přínosný. Bylo by ovšem nutné předem vyjasnit další legislativní a technické podmínky, které by s uvedením tohoto záměru do praxe souvisely" uvedla Dana Blahutová z VZP.

Především je nutno odmítnout názor, že by státní rozpočet byl v současnosti oddělen od financování veřejného zdravotního pojištění. Naopak, dotace státu (za takzvané státní pojištěnce) do systému veřejného zdravotního pojištění v tomto roce dosáhne zhruba 62 miliard korun a je historicky nejvyšší nejen absolutně, ale také relativně v poměru k celkovým výdajům státního rozpočtu," reaguje na postoj zdravotních pojišťoven Ležatka.

Mluvčí ministerstva také upozorňuje na to, že zdravotní pojišťovny by nebyly při nakládání s prostředky uloženými v České národní bance omezeny, a ani by změna neměla mít vliv na princip celkového financování.

Zástupci centrální banky se k návrhu vyjadřovat nechtějí. Kateřina Bartůšková z odboru komunikace jen připomíná, že Česká národní banka může poskytovat jen platební služby, tedy vedení účtu a realizaci příchozích a odchozích plateb, zatímco ostatní bankovní služby musejí instituce, které u ní mají peníze, realizovat v komerčních bankách.

Zdroj: Aktualne.cz, oPojisteni.cz

Facebook Twitter

Související články

10.02.2015Čtvrtina Čechů na zahraniční dovolené riskuje a spoléhá pouze na zdravotní pojištění

Komentáře

PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.