Vývoj trhu, dohled » Komentář: Zastropování TÚM v roce 2015 zlikvidovalo kapitálové životní pojištění

Komentář: Zastropování TÚM v roce 2015 zlikvidovalo kapitálové životní pojištění

2.2.2016, Vývoj trhu, dohled, oPojištění.cz

Komentář: Zastropování TÚM v roce 2015 zlikvidovalo kapitálové životní pojištění

Český pojistný trh v loňském roce posílil o jedno procento. Vzhledem k rychle posilující ekonomice ČR není tento výsledek příliš odpovídající. Na produktech se také silně podepsal regulátor. Jak vidí výsledek pojistného trhu Prof. Jaroslav Daňhel z VŠE?

Český pojistný trh stále ještě zápasí s efektivitou, je hodně regulovaný, což sice zvyšuje jeho stabilitu a klientskou bezpečnost, na druhé straně některá regulační opatření jdou proti samotnému byznysu. Loňský propad životního pojištění mne rozhodně nepřekvapil, za hlavní důvod sníženého zájmu považuji současnou nízkou výkonnost finančních trhů a s tím související ztrátu lukrativnosti produktů. Zastropování TÚM ze strany ČNB jako dohlížitele nad pojistným trhem na 1,3 % v polovině minulého roku jako reálný odraz možného dosažení výnosů pro klienty prakticky zlikvidovalo produkt kapitálové životní pojištění. Situaci rozhodně nevylepšuje ani vyostřená atmosféra kolem konfliktu pojistitelů a zprostředkovatelů.


Čtěte také: Pojistný trh v roce 2015 podrželo neživotní pojištění


 

Za zcela negativní faktor nepovažuji výrazný úbytek jednorázově placeného ŽP, některé produkty tohoto typu mi spíše připomínají bankovní účet než pojištění. Neživotní pojištění sice rostlo, ale s ohledem na to, že v některých pojistných odvětvích je ještě stále třeba napravovat tarifní nerovnováhy z cenové války, tak se mi zdá nárůst relativně nízké. Vedle obnovování postačitelnosti tarifu, by měl neživotní byznys podpořit v růstu i pokračující vzestup české ekonomiky. Z doby krize zřejmě přetrvává jednostranný tlak na cenu pojištění. Z některých televizních reklamních šotů mám dojem, že kvalita pojistného krytí, je až na druhém místě. Jsem zastáncem názoru, že situace v ekonomice, je bezprostředním faktorem vývoje pojistného trhu a tak jednoznačně očekávám v letošním roce lepší výsledky odvětví, než jaké dosáhl v loňském roce.

 

Děkujeme za komentář

Zdroj: oPojištění.cz

Facebook Twitter

Související články

28.01.2016Pojistný trh v roce 2015 podrželo neživotní pojištění
06.01.2016Pojišťovnictví v roce 2016: výkonný ředitel ČAP, Jan Matoušek
05.03.2015Statistika ČAP: Neživotní pojištění v minulém roce mírně posílilo
27.01.2015ČAP: Neživotní pojištění posiluje

Komentáře

adresář
PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.