Vývoj trhu, dohled » Exportní pojišťovna EGAP vydá dluhopisy, aby ustála Solvency II

Exportní pojišťovna EGAP vydá dluhopisy, aby ustála Solvency II

20.7.2015, Vývoj trhu, dohled, oPojištění.cz

Exportní pojišťovna EGAP vydá dluhopisy, aby ustála Solvency II

Až dvě miliardy korun si slibuje EGAP od prodeje dluhopisů, díky kterým chce čelit novým nařízením evropské směrnice a svým současným dluhům.

 

 

Generální ředitel EGAP Jan Procházka v rozhovoru pro Hospodářské noviny odpovídal na otázky týkající se současné situace exportní pojišťovny, která vykázala za rok 2014 ztrátu téměř šest miliard korun.

Hlavním důvodem, proč se s akcionáři a ČNB Jan Procházka dohodl na vydání dluhopisů, jsou dvojí kleště, do kterých je EGAP nyní brána. I když by současnou ztrátu dokázala pokrýt ze svých rezerv, přicházející evropská směrnice Solvency II jí nutí ještě navýšit své rezervy, což je v současné chvíli nemožné udělat z pouze z pojistného. Přestože je po uzavření prvního pololetí 2015 EGAP v plusu více jak půl miliardy, je zapotřebí ustát ještě tlak evropské regulace. Ta pro banky a pojišťovny vyžaduje přísnější kapitálová pravidla, kvůli snaze upevnit jejich stabilitu v krizových situacích.

EGAP bude i nadále regulována ČNB a bude státním podnikem. Díky tomu získá jako státní pojišťovna explicitní státní záruku, která se bude brát i jako uznatelný kapitál. Suma, o kterou požaduje Solvency II zvýšit základní kapitál bude díky této záruce snížena o 30 %.

Na otázku současného hospodaření reagoval Jan Procházka zmínkou o možném prodeji podílu v České exportní bance. „Kromě našeho zisku máme několik možností, jak nároky na státní rozpočet snižovat. Jednou z nich je i prodej našeho 20procentního podílu v České exportní bance. Primárně jej nabídneme stávajícím akcionářům“. Generální ředitel nedávno v Londýně jednal i s dalšími finančními institucemi, se kterými se snažil dojednat snížení nákladů na státní kasu dozajištěním celého portfolia EGAPu.

EGAP a „grilování“ během Ruské krize

Při začátku Ruské krize začal EGAP situaci řešit intenzivním a pravidelným jednáním s ruskými bankami. Těmto schůzkám začaly banky s nadsázkou říkat „grilování“. EGAP si ke každé ze 126 zakázek, které tam měl, pozval zainteresované banky a případ od případu analyzoval a ptal se, jak probíhá komunikace s dlužníkem, jak se dlužník stará a zda bude mít na další splátku. Tento postup opravdu zabral. EGAP tak po pár týdnech získal ještě detailnější informace, o svém portfoliu a i díky tomu se v současné době dostal z červených čísel.

O tom, za kolik EGAP dluhopisy vydá, se stále diskutuje a bude také záležet na poptávce trhu. Jako státní podnik, je však omezen stropem 20 % ze svého základního kapitálu.

Zdroj: oPojištění.cz

Facebook Twitter

Související články

01.06.2015Automobilový trh na Ukrajině se hroutí. EGAP vyplatil za export 800 milionů Kč
08.07.2015Írán chce opět obchodovat s ČR. Začal splácet dluh pojišťovně EGAP.
09.04.2015EGAP přišel s novým bodovým posouzení exportu
05.01.2015EGAP skončil v loňském roce kvůli ukrajinské krizi v miliardové ztrátě
23.09.2014Vývozci se obávají omezení podpory ze strany exportní banky a EGAPu

Komentáře

adresář
PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.