Vývoj trhu, dohled » Dohled nad pojistným trhem » Solvency II: Pojišťovny čeká ještě stále mnoho příprav

Solvency II: Pojišťovny čeká ještě stále mnoho příprav

15.12.2014, Dohled nad pojistným trhem, The Actuary

Solvency II: Pojišťovny čeká ještě stále mnoho příprav

Podle ratingové agentury Standard & Poor není ještě pojišťovnictví připraveno na realizaci směrnice Solvency II, a to i přesto, že má být více než za rok implementována. Společnost zdůraznila, že zátěžové testy EIOPA prokázali, že práce před reformou stojí.

Analýza agentury S&P uvedla, že zavedení směrnice Solvency II, která by měla být účinná od 1. ledna 2016 nyní čelí "intenzivnímu a kritickému období" kvůli pokračující regulační nejistotě.

K realizaci docházelo v době, kdy výnosy dlouhodobě státních dluhopisů klesly na historická minima a obchodní podmínky pojišťoven se zhoršily. Tyto tlaky nebude v blízké budoucnosti snadné uvolnit, protože Evropská centrální banka nedávno stanovila plány na program nákupu aktiv.

"Implementace Solvency II tady bude více než za rok, a i když jsme přesvědčeni, že dopad na hodnocené pojišťovny bude příznivější,  kombinace nízkých výnosů a změn právních předpisů bude stále více zpochybňovat některé obchodní modely," uvedl ve zprávě.

"Kromě toho, protože se nejistota v Solvency II zmenšila, věříme, že se regulace bude stále více dostávat do popředí jako klíčové téma pojistných trhů.  

Tyto tlaky budou ale ohrožovat obchodní modely některých životních pojišťoven a zajišťoven. Zpráva dospěla k závěru, že jejich dlouhodobé negativní hodnocení bude pravděpodobně převažovat na pozitivním ratingem.

The Actuary

Zdroj: The Actuary

Facebook Twitter

Související články

01.12.2014EIOPA: Zátěžový test evropských pojišťoven ukončen
03.09.2014Investice Evropského pojišťovnictví se v roce 2013 zvedly o 3,2 % na 8,5 bilionů eur
10.07.2014Britské pojišťovny vnímají Solvency II jako "nutné zlo"
05.05.2014EY: Na Solvency II budeme připraveny, hlásí 80 % evopských pojišťoven
02.05.2014Evropský regulátor EIOPA zahájil zátěžové testy pojišťoven

Komentáře

PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.