Vývoj trhu, dohled » Dohled nad pojistným trhem » ČNB chce rozložit odměnu za zprostředkování ŽP do několika let

ČNB chce rozložit odměnu za zprostředkování ŽP do několika let

16.2.2015, Dohled nad pojistným trhem, iDNES

ČNB chce rozložit odměnu za zprostředkování ŽP do několika let

Podaří se ČNB přemluvit Ministerstvo financí, aby přijalo novelu zákona o pojišťovnictví, která by prosazovala rozložení odměny ze životního pojištění do několika let?

 

Pokud nedojde k odkladu, měli by se dnes sejít zástupci ČNB s Ministerstvem financí, aby projednali novelu zákona, která by měla zatočit s nekalými praktikami v podobě přepojišťování smluv a pobírání provizí za zprostředkování životního pojištění.

ČNB přitom navrhuje rozložit vyplácení odměny až do pěti let. Tento návrh může mít samozřejmě velký dopad na zprostředkovatele, zatímco pojišťovny by ušetřily na vyplácení provizí, pro řadu zprostředkovatelů by to mohlo být i likvidační. Hlavním důvodem je samozřejmě potírání nekalých praktik.

 

Požadavek na rozložení provizí v čase je už dnes na trhu částečně aplikován, ale v malé míře a právní předpisy nedávají ČNB dostatečný základ pro vyžadování tohoto opatření u všech pojišťoven,“ zdůvodňuje postup ČNB pro server iDNES.

K návrhu se ministerstvo staví odmítavě „MF se staví velmi rezervovaně k zásahům do smluvní svobody mezi dvěma profesionálními osobami. Taková forma státního zásahu by ze své povahy byla jednoznačně spíše ochranou pojišťoven a jejich obchodních zájmů než ochranou spotřebitele, za kterou je vydávána. Je třeba zdůraznit, že rozložení výplaty provize do více let se nemusí automaticky promítnout např. do výše odkupného pro pojistníka,“ konstatoval mluvčí ministerstva financí Radek Ležatka.  

 

Na neudržitelnosti současná situace, se shodují všichni. Pojišťovny ale nejsou se zprostředkovateli zajedno v tom, jak problém vyřešit. Pojišťovny mluví ústy své zastřešující asociace o stropu na provize v kombinaci s jejich výplatou v čase. 

 

Toto opatření by mohlo být likvidační hlavně pro multi-levely, které jsou nekalými praktikami proslulé a několikrát i inkasovaly od ČNB tučné pokuty.

 

O tom jak zasedání dopadne, Vás budeme průběžně informovat.

 

Autor: Viktor Kořínek

Zdroj: iDNES

Zdroj: iDNES

Facebook Twitter

Související články

14.04.2014ČNB zvýší počet kontrol
28.08.2013Hříšníci, kteří dostali pokuty od ČNB, pod zvětšovacím sklem
21.11.2013Pokuta pro Partners
19.06.2013Společnost OVB dostala dvoumiliónovou pokutu od ČNB

Komentáře

adresář
PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.