Vývoj trhu, dohled » ČNB za rok 2015 propadla do červených čísel

ČNB za rok 2015 propadla do červených čísel

14.1.2016, Vývoj trhu, dohled, ČNB

ČNB za rok 2015 propadla do červených čísel

468 milionů korun. Tolik činí ztráta České národní banky za rok 2015. v roce 2013 si však vedla výrazně lépe. Hospodaření zakončila ziskem 56,6 miliardy korun. Centrální banka ovšem dlouhodobě upozorňuje, že jejím cílem není hromadění zisku, ale péče o cenovou stabilitu země.

ČNB využila většinu zisku z roku 2014 na uhrazení kumulované ztráty z předchozích let a zbytek přečerpala do rezervního fondu. Výsledky jsou zatím předběžné, protože zpráva nezahrnuje všechny dodatkové operace. Ztráta je však v přiměřených mezích a neměla by vyvolat žádné politické rozruchy. Pro porovnání můžeme uvést loňský výsledek Švýcarské národní banky, který končil se ztrátou 23 miliard dolarů.


Čtěte také: Zasáhlo by zdravotní pojišťovny převedení účtů pod ČNB?


 

Velký podíl na výsledku mají neustálé intervence, které již mnoho měsíců drží českou korunu na hranici 27 Kč za Euro. V roce 2016 bude muset ČNB vydat na uhájení svého intervenčního závazku ještě větší objem prostředků než v roce 2015, kdy v souvislosti s intervencí, v jejímž rámci oslabuje korunu, akumulovala devizové rezervy v přepočtu za více než 200 miliard korun. Kritici tohoto postoje argumentují především hrozící enormní ztrátou, která by mohla vzniknout po opuštění závazku.

Úkolem ČNB je vedle měnové politiky a vydávání peněz rovněž regulace finančního trhu. Banka vykonává dohled nad bankovním sektorem, kapitálovým trhem, pojišťovnictvím, penzijním připojištěním, družstevními záložnami, institucemi elektronických peněz a devizový dohled.

Zdroj: ČNB

Facebook Twitter

Související články

06.01.2016ČNB povolila Allianz převzetí konkurenční pojišťovny Wüstenrot
04.01.2016Zasáhlo by zdravotní pojišťovny převedení účtů pod ČNB?
15.12.2015Ředitel sekce dohledu ČNB David Rozumek zvolen do správní rady EBA
27.11.2015ČAP a ČNB o zamítnuté novele zákona o pojišťovnictví.
24.07.2015ČNB našla nového tiskového mluvčího. Bude jím Marek Zeman.
13.07.2015ČNB: Finanční sektor je v ČR odolnější
10.07.2015Řešení řecké krize se najde, míní člen bankovní rady ČNB Lubomír Lízal

Komentáře

adresář
PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.