Vývoj trhu, dohled » ČNB sestřeluje garanci výnosů o 6 desetin procenta

ČNB sestřeluje garanci výnosů o 6 desetin procenta

19.2.2015, Vývoj trhu, dohled, oPojištění

ČNB sestřeluje garanci výnosů o 6 desetin procenta

ČNB oznámila snížení technické úrokové míry životního pojištění. Z toho vyplývá, že pojišťovny budou smět zaručovat zhodnocení peněz klientů maximálně o 1,3 procenta.

 

Nové nařízení musí pojišťovny aplikovat do poloviny července. Snížení TÚM (technické úrokové míry) je ze strany regulací ČNB logickým krokem. Pojišťovny mohou jen stěží dosáhnout takového zhodnocení aktiv, které by garantovalo 1,9%. Nicméně toto omezení garantovaného výnosu klientů se týká pouze nových smluv životního pojištění, uzavíraných po zmíněném termínu.

 

Snížení TÚM bude mít praktický dopad na všechny produkty životního pojištění Kooperativy. Pokud zvažují klienti sjednání životního pojištění s garantovanými výnosy, neměli by rozhodnutí odkládat. Nabídka našich produktů se sice dramaticky nezmění, ale od druhé půle července budeme nabízet produkty životního pojištění s technickou úrokovou mírou nejvýše 1,3 procenta," komentuje mluvčí pojišťovny Kooperativa Milan Káňa.

 

TÚM se odráží v ceně pojištění a platí, že čím je nižší, tím by mělo být vyšší pojistné a opačně. Do ceny pojištění zahrnutá TÚM tvoří jen část celkového zhodnocení životních pojištění. Nad tento garantovaný výnos připisují pojišťovny klientům ještě podíly na výnosech z rezerv, takže skutečné zhodnocení může hranici 1,3 procenta překonat.

 

Toto snížení je jeden z posledních kroků ČNB v této oblasti. Nová evropská regulace pojišťovnictví znemožní od 1. ledna 2016 ČNB zasahovat do maximální technické úrokové míry pro životní pojištění. Výši garancí zákazníkům si bude hlídat každá pojišťovna v rámci vlastního systému řízení rizik.

 

Zdroj: ČNB

Autor: Viktor Kořínek

Zdroj: oPojištění

Facebook Twitter

Související články

16.02.2015ČNB chce rozložit odměnu za zprostředkování ŽP do několika let
05.01.2015Jaké legislativní změny přináší rok 2015?
31.12.2014Tomáš Síkora: Samoregulace je účinnější než státní zásah
03.02.2015Pojišťovnictví v roce 2015: Kateřina Lhotská
18.02.2015Vzdělávání samostatných likvidátorů pojistných událostí v ČR a v zahraničí

Komentáře

adresář
PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.