Přihlášení


Registrace
Zapomenuté heslo
Partneři oPojištění.cz

 

AIG_2015

 

Kooperativa_2016

logo_PVZP

 

HDI_logo

hvp_jpg

Editorial » Zasněžený editorial: Vážené čtenářky a čtenáři!

Zasněžený editorial: Vážené čtenářky a čtenáři!

18.2.2009, Editorial, Dagmar Šístková

Zasněžený editorial: Vážené čtenářky a čtenáři!

Vážené čtenářky a čtenáři!

Nová studie společnosti Insurance Research Council (IRC) zjistila, že existuje silná korelace mezi procentem nepojištěných řidičů a počtem nezaměstnaných. Tedy alespoň v USA. (Což ovšem nevylučuje, že by tomu tak nemohlo být dříve nebo později také v Evropě).

Když se vezme za základ současná výše nezaměstnanosti ve Spojených státech, pak studie IRC předpovídá, že procento nepojištěných řidičů pravděpodobně vzroste z předloňské hodnoty 13,8 procenta na 16,1 procenta v roce 2010.

Není bez zajímavosti, že pojišťovny za mořem běžně používají pro řidiče, kteří způsobili dopravní nehodu nebo byli jejími účastníky, dva pojmy, pro něž mají i příslušné zkratky. Tím prvním je UI (tedy uninsured – nepojištěný) řidič. To by ještě bylo možné chápat. Ale víte, co znamená UIM? Přiznám se, že mně trvalo dlouho, když jsem se snažila běžně používané zkratce přijít na kloub.

Ale abych vás dlouho nenapínala: UIM je underinsured – tedy podpojištěný řidič. To jest takový, který nemá dostatečně vysoký objem pojistného krytí. Oba – tedy jak UI, tak UIM, jsou hodni hlubokého opovržení, protože vystavují všechny ostatní velkému riziku.

Řidič, který nemá sjednanou pořádnou pojistnou ochranu a vzhledem k tomu patří bez milosti do kategorie UI/UIM, musí v případě nehody doplatit své pojišťovně škody, které nejsou kryté pojištěním.

Údaje, které nabízí National Association of Insurance Commissioners, hovoří o tom, že takový nepojištěný řidič – tedy škůdce s nálepkou UI, má na svědomí majetkovou škodu dosahující v průměru 1 481 dolarů a tělesné zranění, jehož léčení přijde v průměru na 19 650 dolarů. Jde o čísla z roku 2005.

Studie IRC si všímá mimo jiné také toho, že procento nepojištěných řidičů je v jednotlivých státech USA různé. S nejvyšším číslem vedlo v roce 2007 Nové Mexiko (29 %!). O fous méně provinilců s nálepkou UI bylo ve státě Mississippi (28 %) a Alabama (24 %).

Naopak mezi státy, kde je těchto provinilců nejméně, patřil v roce 2007 Massachusetts (1 %), Maine (4 %) a státy New York a Severní Dakota (5 %).

Pokuty i postihy pro řidiče za jízdu bez pojištění jsou v zámoří nemalé. A bolí! Řidič může zaplatit za takový přečin pokutu až 5 000 dolarů, v horším případě mu odeberou poznávací značku. Některé státy dokonce UI bez mrknutí oka posadí do vězení, odeberou mu řidičský průkaz nebo mu zabaví auto.

Na řidiče typu UI nebo UIM přece musí být přísnost!

Doufejme, že takový škůdce nenajde za mořem SP (spřízněného policajta) nebo VSP (velmi spřízněného policajta), aby se ze všeho elegantně vyvlékl tak, jak bývá zvykem u nás. Ostatně - zdá se, že i našim pojistitelům letos konečně došla trpělivost. A ejhle –věci se mění. Sice pomalu, ale přece…

Krásný zbytek zimy Vám přeje

Zdroj: Dagmar Šístková

Facebook Twitter

Související články

19.12.2008Vánoční editorial: Vážení čtenáři!

Komentáře

? (Karel Ježek, 4.3.2009, 11:50)
Hezký editorial,
ale nemohl jsem jej vůbec najít!! Bývá dobrým zvykem, že úvodník neboli editorial je umístěn v úvodu novin, tedy i webových stránek! Proč jej vaše redakce schovává?
PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.