Přihlášení


Registrace
Zapomenuté heslo
Partneři oPojištění.cz

 

AIG_2015

 

Kooperativa_2016

logo_PVZP

 

HDI_logo

hvp_jpg

Editorial » Začínající konec staré dobré Afriky?

Začínající konec staré dobré Afriky?

5.11.2011, Editorial, Dagmar Šístková

Začínající konec staré dobré Afriky?

Afriku nelze popisovat, Afriku je potřeba vidět. Pozorovat, srovnávat, opatrně vstupovat na neznámou půdu, cítit, jak voní, jak v noci neuvěřitelně hlasitě kvákají žáby a občas zařve i lev...

Zprvu se zdá, že poté, co vyjedete z velkých měst, vidíte jen typické kulaté domečky se střechami z trávy, občas i nějakou větší stavbičku, možná dokonce zděnou, na které je vyveden neumělou rukou nápis DEALER. Co nabízí, co prodává, těžko říct. Jeden takový domeček u cesty mě šokoval nápisem INVESTMENTS. Nehodlala jsem však investovat, i když jsem si možná šlapala po štěstí v podobě miliónů jihoafrických randů.

Vzdálenosti se v Zambii a Zimbabwe měří na stovky kilometrů, z velké většiny se jezdí po prašných cestách, které posádky vozů občas vyhodí až ke střeše, když řidič přehlédne jámu velikosti malého slůněte.

Na první pohled jakoby šlo o zemi zapomenutou bohem. Ale jen na ten první. Afrika se mění doslova přes noc. Mění ji cizinci i investoři.

Ještě před rokem byl v městečku Viktoria Falls jeden mrňavý obchůdek, možná dva, a žádná restaurace. Letos tu už byla ulice plná nových obchodů, kterým samozřejmě vévodil Baťa. Ale příjemné bylo i posezení v nové restauraci Mamma Africa. 

V deset hodin tu sice zhasnou lucerny, protože elektřiny je zoufale málo, některý den dokonce nejsou k mání ani pohonné hmoty, ale nelze si nevšimnout velké reklamy na společnost Aon Benfield. Tady, stejně jako kdekoliv jinde ve světě.

Ta cedule neomylně hlásí, že už je tu také co pojišťovat. Nebo lépe: Aon Benfield byl jediný, jehož nabídku jsme v průběhu našeho putování po Zambii a Zimbabwe zaregistrovali. První vlaštovka civilizace...

Nebo konec staré dobré Afriky?

 

Krásný podzim vám přeje

Dagmar Šístková

šéfredaktorka

Zdroj: Dagmar Šístková

Facebook Twitter


Komentáře

PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.