Přihlášení


Registrace
Zapomenuté heslo
Partneři oPojištění.cz

 

AIG_2015

 

Kooperativa_2016

logo_PVZP

 

HDI_logo

hvp_jpg

Editorial » Krize na finančních trzích si vybrala několik obětí.

Krize na finančních trzích si vybrala několik obětí.

25.9.2008, Editorial, Dagmar Šístková

 Krize na finančních trzích si vybrala několik obětí.

Vážení čtenáři!

Krize na finančních trzích, která je výsledkem problémů v části amerického hypotečního trhu, si v posledních týdnech vybrala několik obětí. Zbankrotovala investiční banka Lehman Brothers a hned poté musela vláda poskytnout masivní finanční injekci pojišťovně American International Group.

Každodenní zprávy, náležitě našlehané a mnohdy hraničící se zprávami poplašnými, nám předkládají kromě jiného i naléhavou otázku, jak to vše přežije český pojistný trh. Samozřejmě přežije, ale …

V dávné době, kdy skončil monopol České pojišťovny a na český trh začala vstupovat konkurence, mnozí ze zahraničních hráčů věřili, že se u nás otevírají brány zlatonosného Klondike.

Možná by tomu tak skutečně bylo a pojišťovny by skončily podobně jako banky, kterým ČNB „v dřevních dobách“ českého bankovnictví udělovala licence bez jakéhokoliv zaváhání. Tím pádem by zanedlouho opět většina pojišťoven možná zkrachovala.

Naštěstí byl do tehdejší funkce šéfa dohledu nad pojišťovnictvím jmenován muž, který své ovečky vždy držel na krátkém špagátě. Ruku na srdce - kdyby bylo na nich, určitě by neodolaly a mnohé z nich by se střemhlav vrhly na možnost smlsnout si důkladně na riskantních akciových investicích.

Pojišťovny se sice vrhnout mohly, ale podle zákona o pojišťovnictví směly mít v portfoliu pouhých 10 procent rizikových investic, jakými jsou akcie. A to ještě jenom těch, které jsou veřejně obchodovatelné a navíc jen 5 procent od jednoho emitenta. Zelenou dalo ministerstvo financí státním dluhopisům (75 %) a pokladničním poukázkám.

Ukazuje se, že jsme byli prozřetelnější než USA. Kapitálový trh prostě není to pravé pro tento způsob podnikání.

Nepřímým důkazem jsou české penzijní fondy, které i přes zákonem nařízenou opatrnost zhodnotí prostředky svých klientů mnohem méně, než v minulém roce. Pád kapitálového trhu se na nich musel podepsat.

Určitě byste chtěli slyšet na závěr nějaké smysluplné hodnocení. Je ale vůbec nějaké?

Je.

České pojišťovny byly a jsou i dál bezpečné. O osud své životní pojistky (i jakékoliv jiné) se určitě nikdo bát nemusí. To je ta dobrá zpráva.

A teď ta horší.

Trh už nebude nikdy tak měkký. Určitě přitvrdí. Velké zajišťovny už zveřejnily, o kolik přišly v souvislosti s krachem Lehman Brothers. Lze proto očekávat, že ceny zajištění porostou. Objevila se již i první čísla – dokonce dvouciferná. Logicky vzrostou i ceny pojistných produktů.

Pojistný trh prostě už nikdy nebude takový, jaký byl před současnou finanční krizí. Odborníci to přirovnávají k tomu, jak finanční (ale i ten reálný) svět změnily události z 11. září 2001.

 

Rozvážný finanční podzim vám přeje

šéfredaktorka

 

Zdroj: Dagmar Šístková

Facebook Twitter

Související články

24.09.2008FBI vyšetřuje Fannie Mae, Lehman Brothers a AIG

Komentáře

PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.