Přihlášení


Registrace
Zapomenuté heslo
Partneři oPojištění.cz

 

AIG_2015

 

Kooperativa_2016

logo_PVZP

 

HDI_logo

hvp_jpg

Editorial » Editorial: Odvrácená tvář letošní dovolené

Editorial: Odvrácená tvář letošní dovolené

2.4.2012, Editorial, Dagmar Šístková

Editorial: Odvrácená tvář letošní dovolené

Koho by netěšilo, že je tu konečně jaro. Mnohé z nás teplé dny přivedly k zamyšlení, jakou zahraniční dovolenou letos vybrat. Bohužel někteří cestovatelé v minulém roce nedorazili do vysněného světa zážitků, koupání a odpočinku. Zkrachovalé cestovky je nechaly před zavřenými dveřmi hotelových pokojů nebo dokonce na letištních lavicích. Přestože byly cestovní kanceláře povinně pojištěné.

Kde se tedy stala chyba? A bude se opakovat? I to jsou otázky, na něž je třeba odpovědět v souvislosti s plánováním letošní dovolené.

Nestačí se pouze ujistit, že je „vaše“ cestovka pojištěná. Pro většinu cestovních kanceláří znamená povinné pojištění jen nepříjemnou povinnost (přeloženo do češtiny jen zbytečný výdaj, povinný ze zákona). Podnikatelský instinkt radí snížit náklady na minimum. Aby se platila co nejnižší částka za pojištění, volí většina cestovek spodní hranici pojištění ve výši 30 % (průměrného ročního obratu). Ten si ovšem stanoví sama cestovka – k auditovaným výsledkům hospodaření nemají pojišťovny přístup.

Je však na pojišťovně, aby posoudila, zda jde o čísla reálná nebo o výmysly.

V loňském roce zkrachovala Parkam Holidays, která pojišťovně poskytla nepravdivé a zkreslené údaje. Navíc prodávala bez mrknutí oka nic netušícím zákazníkům zájezdy ještě v den svého úpadku. Podobný scénář bohužel nelze kvůli platné legislativě vyloučit ani v budoucnosti. Smutné vyhlídky před dovolenou...

Jak tedy dál?

Odborníci se shodují, že zákon z roku 1999 je špatný a neposkytuje klientům dostatečnou ochranu před „kreativním“ podnikáním cestovních kanceláří. Pohledem do sousedního Maďarska a Polska lze zjistit, že riziko je tam odstupňováno podle výše obratu a dalších parametrů. V Rakousku pro změnu začíná minimální pojistná částka na částce 10 000 eur.

Pojišťovny jsou připraveny spolupracovat na tvorbě nového zákona a přinést do diskuse i zkušenosti z jiných zemí. Kdyby se začalo hned, mohl by nový zákon platit již za rok.

Nehrozilo by, že dovolenou mnozí z nás „příjemně prožijí“ v parku před pětihvězdičkovým hotelem s kufry u nohou.


Krásné jaro vám přeje


Dagmar Šístková, šéfredaktorka
Zdroj: Dagmar Šístková

Facebook Twitter


Komentáře

adresář
PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.