Přihlášení


Registrace
Zapomenuté heslo
Partneři oPojištění.cz

 

AIG_2015

 

Kooperativa_2016

logo_PVZP

 

HDI_logo

hvp_jpg

Editorial » Editorial: Dovolená na lodi plující anglickým kanálem    

Editorial: Dovolená na lodi plující anglickým kanálem    

16.8.2013, Editorial, Dagmar Šístková

Editorial: Dovolená na lodi plující anglickým kanálem

Byli jsme letos na zvláštní dovolené. Zvolili jsme plavbu po původním anglickém vodním kanále, kterých bylo v době před rozvojem železnice přes 2000 mílí, tedy přes 3000 kilometrů! Vozilo se po nich převážně uhlí, ale i jiné zboží. Potom přestaly sloužit a mnohé se zanesly, jejich vybavení částečně zmizelo.

Teď kanály zažívají nebývalý comeback. Další a další části jsou znovu zprovozněny a nejen původní lodě byly přestavěny na obytné, ale staví se nové, podobné.

Anglické kanály jsou úzké a i lodě na nich tudíž odpovídají těmto rozměrům. Ale mají uvnitř vše, co cestující potřebuje, včetně kuchyňky a WC i koupelny s teplou vodou. A ti, kteří na nich bydlí – a potkali jsme pána, který na jedné takové lodi žije už 30 let! – v nich mají i krb a nahoře dokonce malé záhonky!

Jednu loď jsme si najali a pluli s ní na anglicko-welšských hranicích. Bylo to úžasné, protože na trase byly i tunely (jeden půl kilometru dlouhý!) a mosty, kdy loď pluje ve výšce nad řekou v litinové „vaně“ a vy se můžete přes její okraj dívat dolů do ohromné hloubky pod vámi! Tedy pokud netrpíte závratí...

Zvláštní je, že lodě plují vpravo na rozdíl od aut na anglických silnicích. A přestože je cestující řídí sami, přestože pod mosty (z nichž část si musíte zvedat sami!) je kanál úzký jen pro jednu loď, přestože zdymadla se ovládají klikou a otevírají i zavírají se ručně, neviděli jsme jedinou poškozenou loď či zničené vybavení kanálu. O pořádku okolo něj ani nemluvím.

V Londýně jsme pobyli jen tři dny, ale byly plné potěšení. Unikátní pro nás je, že velká muzea a galerie mají vstup zdarma! Ale i přes velký nával, zejména o víkendu, se lidé chovají ukázněně.

K Londýnu patří samozřejmě i patrové autobusy. Když je volno, můžete sedět nad řidičem, kde velkými okny vidíte dopředu. Udivilo mě, že všichni řidiči autobusů zásadně dávali přednost cyklistům, s kterými mají mnohde společný krajní jízdní pruh. Žádné houkání či vytlačování. Prostě počkají, až cyklista zabočí či zrychlí, nebo když při zastavení autobusu poodjede.

A ještě zvláštnější zážitek. Za tři dny takového ježdění ve výšce nad ulicemi jsme neviděli jedinou havárii, žádné pomačkané auto. Zato jsme zažili tisíce ukázněných řidičů a minimum strážců zákona.

Zajeďte si do Anglie a podívejte se sami. Stojí za to poznat neznámou krajinu i pozorovat, jak se dá v daleko větším městě, než je Praha, vyřešit městská hromadná doprava.

Krásný zbytek léta vám přeje

 

Dagmar Šístková, šéfredaktorka.

Zdroj: Dagmar Šístková

Facebook Twitter

Související články

22.12.2012Editorial: O poťouchlém rozhodnutí zákonodárců
23.05.2012Editorial: Happy birthday!
02.04.2012Editorial: Odvrácená tvář letošní dovolené
21.12.2011Editorial: Strach z krize, nebo krize ze strachu?
04.09.2010Editorial: Opravdu ve jménu klienta?
31.05.2010Editorial o volebním zemětřesení

Komentáře

City (Karel Ježek, 22.8.2013, 11:49)
V City má své sídlo mnoho pojišťoven. Byl jsem tam a chtěl jsem se podívat na památný zvon, který u pojišťovny LLoyd zazněl vždy, když ztroskotala pojištěná loď. Byl jsem trpělivě vyslechnut, leč velmi zdvořile odmítnut. Pochopil jsem, ale mrzí mě to, co kdyby právě zvon sám od sebe zazněl, neb se začala potápět naděje nás, lidí z ČR na vskutku demokratickou budoucnost. Nebo nejsme pojištěni proti blbosti, která u nás začíná vítězit?
Londýn (vpulchart, 21.8.2013, 22:33)
jen si dovolím poznamenat, že londýnská Citi je take místem, kde sídlí nejtradičnější pojistný trh. Lloyd´s slaví 325 let historie ... Myslím, že každý, kdo chce v pojišťovnictví něco znamenat, by měl tato místa navštívit a porozumět jejích fungování.
PR články

V AXA nyní uzavřete pojištění občanské odpovědnosti výhodněji a dokonce on-line

Vytopený soused, odřené dveře vedlejšího bytu, ale i štěkající domácí mazlíček, který vyleká sousedku tak, že udělá krok do prázdna a zlomí si nohu. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Naopak, takovéto situace jsou běžnou součástí sousedského soužití. Jejich řešení zase vizitkou dobrých sousedských vztahů. AXA v těchto dnech přináší novinky v oblasti pojištění občanské odpovědnosti.

Nejbezpečněji se loni jezdilo v Karlových Varech

Podle výsledků ČP Indexu bezpečnosti se v roce 2015 jezdilo nejbezpečněji v Karlových Varech. Ty se na prvním místě žebříčku usadily se značným náskokem. Naopak nejhůře si z krajských měst vedlo Brno. Mezi okresními městy je vítězů hned pět – Beroun, Klatovy, Rakovník, Rokycany a Tachov.

Klienti UNIQA beze škod v loňském roce dostanou opět bonus  na účet

Každý klient UNIQA pojišťovny registrovaný v exkluzivním věrnostním programu Q-Partner dostává za uplynulý kalendářní rok za své uhrazené pojistné vždy něco zpět – buď pojistné plnění jako náhradu nahlášené škody, anebo část ročního pojistného formou přímé výplaty na bankovní účet - tzv. bezeškodní bonus. Ten obdrží nyní v případě, že mu během roku 2015 žádná škoda nevznikla, jako poděkování UNIQA za jeho odpovědný přístup. Za loňský rok obdrží tento příjemný „pozdrav“ od UNIQA bezmála 4 500 klientů, mezi něž se rozdělí 4,523 milionu korun.